Dünya
02 Mar 2022 15:09 Son Güncelleme: 02 Mar 2022 15:14

Ukrayna'dan olumlu yanıt geldi! İkinci müzakere bu akşam

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta 7. güne girilmişken bugün Kremlin'den "Heyetimiz Ukraynalı müzakerecileri bekliyor" çağrısı geldi. Ukrayna'nın da bu davete olumlu yanıt vermesi üzerine iki ülkenin heyetleri bu akşam ikinci kez müzakere masasına oturacak.

Rusya'nın Ukrayna topraklarını işgal etmesiyle başlayan savaş 7. gününde de tüm şiddetiyle devam ediyor. Ukrayna'nın birçok kentinde saldırılar devam ederken, iki ülke heyetleri pazartesi günü Belarus sınırında müzakereler için bir araya gelmişti. 6 saat süren toplantının ardından gözler bugün gerçekleşmesi beklenen ikinci toplantıya çevrilmişti.

KREMLİN: HEYETİMİZ UKRAYNALILARI BEKLEYECEK
Rus ajansları bu sabah ilk olarak toplantının ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. Müzakerelerin ertelenmesi kararına ilişkin açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise "Ukrayna tarafının müzakerelere geleceğini ve müzakerelerin başarılı olacağını umuyoruz. Bir tahminde bulunmayacağım, geleceği görme kabiliyetine sahip değilim. Öncelikle Ukrayna tarafının gelip gelmeyeceğini öngörmeye çalışmak önemli. Bunun olacağını umuyoruz. Heyetimiz bugün gece saatlerine kadar Ukraynalı müzakerecileri yerinde beklemeye devam edecek. Heyetimiz bu akşam görüşmeleri sürdürmeye hazır" dedi.

BU AKŞAM GÖRÜŞECEKLER
Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başdanışmanı Arestoviç tarafından yapılan açıklamada ise "Rusya ile müzakerelerin 2. turu bu akşam aynı heyetlerin katılımıyla yapılacak" ifadeleri yer aldı.