Dünya
09 Oca 2021 09:17 Son Güncelleme: 09 Oca 2021 09:27

Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Time Dergisi’ne kapak oldu

Özlem Türeci ve Uğur Şahin yine gururlandırdı... Coronavirüs aşısını geliştiren Türk çift, TIME Dergisi’nin uluslararası baskısının kapağında yer aldı. Dergi, “Aşı Devrimi” başlığını kullandı.

Google Haberlere Abone ol

Dünyayı esir alan coronavirüs salgınına karşı insanlığa umut olan coronavirüs aşısını geliştiren Türk kökenli Alman bilim insanları Dr. Özlem Türeci ile Prof. Uğur Şahin, göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Dünyanın en önemli yayın organları arasında gösterilen ABD merkezli TIME Dergisi, 18 Ocak'ta yayınlanacak sayısının uluslararası baskısında Türeci ve Şahin'i kapak yaptı. Dergi “Aşı Devrimi” başlığına da yer verdi. Derginin ABD'de yayınlanan kapağında ise Amerikan Kongresi'ne düzenlenen baskının fotoğrafı yer aldı.

Mutasyonlara karşı da etkili
Prof. Uğur Şahin ile Özlem Türeci'nin imzasını taşıyan Pfizer/BioNTech aşısının mutasyon geçirmiş coronavirüse karşı da etkili olduğu açıklandı. ABD'li ilaç şirketi Pfizer, aşının İngiltere ve Güney Afrika'da ortaya çıkan mutasyonlara karşı sonuç verdiğini duyurdu. Ancak bu çalışmanın raporlarının henüz bağımsız hakemlerce incelenmediği vurgulandı. 

Bir prestij göstergesi ve gurur nedeni sayılan Time Dergisi kapağına; Türkler daha önce 10 kez taşınmıştı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ise dergi kapağında 2 kez yer almıştı. İşte efsane derginin kuruluşundan bu yana deriye kapak olan Türkler...

Mustafa Kemal Atatürk - 24 Mart 1923

Atatürk iki defa Time'ın kapağında kendine yer buldu. İlki 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile tüm dünyada ses getirmesiyle oldu. Time dergisi onu şöyle tanıtmıştı: “Mustafa Kemal Paşa; ‘Türk nerede kendisinin efendisidir?’ deyimine, her zamanki ‘cehennemde’ yanıtının yerine, ‘Türkiye’de yanıtını vererek bu sözün aksini ispat etti. O hiç şüphesiz modern tarihin en büyük isimlerinden biridir. Ve şimdi Türkiye’nin kazandıklarına sahip çıkmaya azimli olarak Batı’nın gizli güçlerine karşı duruyor.”

 

Mustafa Kemal Atatürk - 21 Şubat 1927

Atatürk ikinci defa Time kapağına, genç ve dinamik Türkiye cumhuriyeti henüz 4'üncü yılında %8,5'lara varan muhteşem bir büyüme yakaladığında çıktı. Balkanlar ve Ortadoğu'da büyük bir güç olarak ortaya çıkan Türkiye, Atatürk ilke ve inkılapları ile yeniden dünya kamuoyunun gündemine oturmuştu. Avrupa'da yavaş yavaş totaliter rejimlerin türemeye başladığı bir ortamda Türkiye'nin demokrat ve cumhuriyetçi adımlar atması, tüm dünyayı şaşırtıyordu. Bütün bu gelişmeler Atatük'ü, 4 yıl aradan sonra yeniden Time'ın kapağına taşımıştı.

 

İsmet İnönü - 19 Mayıs 1941

Kurtuluş Savaşı'nın 22. yıldönümünde Time kapak seçimini yine bir Türk'ten yana kullandı; İsmet İnönü. Nazi ordularının Fransa'yı ve Balkanlar'ı ilhak edip namlularını Rusya ve Türkiye'ye doğrulttukları bir ortamda Time'ın kapağını süsleyen İsmet İnönü, aslında Alman ordularının yeni hedefi olarak lânse edilmişti. Tüm Türkiye'de seferberik ilan edilmiş, Alman işgaline karşı hazırlıklar başlamıştı. Ancak bir ay sonra 3 milyon askerden müteşekkil Alman ordusunun Sovyetlere saldırması, hem Time'ın öngörüsünü hem de Türk halkının endişelerini boşa çıkaracaktı. Derginin kapağında Turancı politikalara karşı “Allah’a çok şükür sağırım” sözleri yer aldı.

 

Şükrü Saracoğlu - 12 Haziran 1943

Türkiye, 2. Dünya Savaşı'nda iyiden iyiye geri çekilmeye başlayan Almanlara mı, Pearl Harbour'da ağır darbe yiyen ABD'ye mi, yoksa Berlin'e doğru ilerlemeye başlamış SSCB'ye mi sadık olacaktı? İşte bu önemli karar; dönemin başbakanı Şükrü Saracoğlu tarafından verilecekti. Time, başbakanı şöyle anlatıyordu: “Saraçoğlu, ABD’nin siyasi arenasında kendine kolayca yer bulacaktır. ABD’yi, Amerikalıları, Amerikan otomobillerini, sigaralarını, filmlerini, hükümetini seviyor. Avrupalı liderlerin aksine ulaşılabilir, resmi değil, kalpten ve dolaysız.”

 

Adnan Menderes - 3 Şubat 1958

Adnan Menderes Türkiye’yi IMF ve NATO’ya sokmasının ardından “Türkiye’nin başbakanı” başlığıyla kapak oldu.  Time Menderes’i şöyle anlatmıştı: “İyi ya da kötü Türkiye’nin bugünkü şeklini Adnan Menderes verdi. Ancak görev başında olduğu her yıl, Menderes daha otokratik, eleştiriye daha hassas oldu. Politikalarını sorgulayan herkese öfkeyle çıkışarak basını ve muhalefet partilerini baskıcı yasalar ile hapsetti.”

 

Kenan Evren - 29 Eylül 1980

Time'ın, 29 Eylül 1980 tarihli Avrupa, Asya ve Güney Pasifik baskısının kapağında Kenan Evren'in fotoğrafı bulunuyordu. "Türkiye'yi bir arada tutuyor" başlıklı sekiz sayfalık kapak yazısında, Türkiye'nin darbeye gidiş süreci ve Kenan Evren anlatılmıştı. Ancak Time dergisi bilinmeyen bir sebepten ötürü bu kapağı arşivinden çıkarttı. 

 

Mehmet Ali Ağca - 9 Ocak 1984

Papa suikastının ardından tüm dünyanın gündemini oluşturan Mehmet Ali Ağca, Time'a kapak oldu. "Neden Bağışladı?" başlığı ile basılan 9 Ocak 1984 tarihli Time Dergisi, Papa'nın Ağca'yı affetmesinin nedenlerini bulmaya çalışmıştı.


Naim Süleymanoğlu - 3 Ocak 1988

"Cep herkülü" lâkâplı Naim Süleymanoğlu, 1996'ya kadar neredeyse her girdiği organizasyonda madalyaları toplamış, dünya rekorlarını kırmıştı. Seul Olimpiyatları’nda gösterdiği üstün başarı “Herkes kazanıyor” başlığıyla Time’a kapak olmuştu. 

 

Mine Karakaş - 15 Temmuz 2007

22 Temmuz seçimlerine bir hafta kala Time Dergisi'nde yayınlanan kapak, başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede gündemi oluşturdu. Türkiye'de türban sorununu konu alan sayı, seçimlere bir hafta kala yayınlanması ile kafalarda soru işaretleri bıraktı. Karakaş dergiye türbanla üniversiteye alınmayınca ABD’de okuduğunu anlattı.

 

Mehmet Öz - 13 Haziran 2011

Amerikan Fox kanalında gündüz kuşağında yayınlanan "Dr. Oz" isimli programıyla izlenme rekorları kıran doktor Mehmet Öz, TIME'ye kapak olan Türklerden biri. Haziran ayındaki kapakta, kalın bağırsağında polip tespit edilmesinin ardından kanser riskine karşı korkularını anlattı.

 

Recep Tayyip Erdoğan - 17 Kasım 2011

TIME'ın Erdoğan için attığı manşet "Erdoğan'ın Yolu" (Erdoğan's Way). Erdoğan'ın kendi doğru bildiği yolda gittiği vurgulanan haberde, Türkiye'nin bölgesinde Arap baharı için giderek güçlü bir model oluşturduğu belirtildi.