Gündem
03 Ağu 2014 13:50 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:31

Uğur Işılak siyasete mi giriyor?

Başbakan Erdoğan için 'Dombıra' şarkısını yazan Uğur Işılak'tan siyasete yeşil ışık..

Türkiye Gazetesi'ne röportaj veren ünlü sanatçı Uğur Işılak Başbakan Erdoğan'ın yüzde 55 ile birinci turda Cumhurbaşkanı olacağını belirtirken, kendisinin ise yakın zamanda siyasete girmeyi düşünmediğini fakat bir boşluk doldurulması gerekirse politikaya girebileceğini söyledi.
 
Erdoğan'a 'reis, usta, devrimci' diyenler var. Kalbinizdeki sizin başbakanınız nedir?
 
Bugünkü konjonktürde 'reis ve devrimci' gibi kavramlar çok sığ kalır. 'Mücahid' demek bana daha doğru geliyor. Sadece milletimiz değil bir büyük coğrafya uzun yıllardır böyle bir lider için dua ediyor. Osmanlı'dan tevarüs ettiği değerlerle hemhâl olan bir lider tasavvuru oldu bu milletin... İşte bu lider profilinin içini dolduran Erdoğan, o milletin kabul olmuş dualarıdır. 1994'teki belediye başkanlığından beri insanlar Recep Tayyip Erdoğan'ı ülkenin başına yakıştırıyordu. Biz de onlardan biriydik... Dombra ile tanındığınız söyleniyor. Bu 29 yıllık sanat hayatınıza haksızlık değil mi? Hazımsız olanlar ancak beni 'bir şarkılık sanatçı' olarak lanse eder. Herkes kendine yakışanı yapar. İtibarsızların işi, itibarsızlaştırmaya çalışmaktır.
 
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair tahmininiz nedir?
 
Cumhurun başkanı, 53 ve 55 arası oy bandı ile 'ilk turda' seçilir. Elbette Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan seçilir. Belki birkaç puanlık fark olabilir. Ama oylama ikinci tura kalmaz. Muhalefetin 'büyük uzlaşma' adıyla ittifakı için neler düşünüyorsunuz? Beni yalakalıkla yaftalıyorlar. Bir insan sevdiği adam ile yan yana duruyorsa yalaka olmaz. Fakat ezeli hasmınızla siyasi ikbal uğruna yan yana gelebiliyorsanız bunun adı riyakarlıktır, takiyyedir, omurgasızlıktır. Şimdi siz değerlendirin... En koyu laik ile en koyu antilaik, en koyu kemalist ile en koyu antikemalist, en koyu ateist ile en koyu dindar bir araya gelmiş; başbakanı devirmeye çalışıyor. Bunları görünce durduğum yerin ne kadar doğru olduğunu görüyorum.
 
CHP'ye şarkı verme meselesi var bir de... Bu eleştirilere ne diyeceksiniz?
 
'Haydi Anadolu', AK Parti kurulmadan önce yazılmış bir eserdir. Ben Erdoğan dışında, hiçbir partiye ve lidere eser yapmadım. CHP sadece benim daha önce yazdığım eseri kullanmak istedi. 2002'de Haydi Anadolu'yu kullanırken sözlerinde 'ak' kelimesi geçiyordu, bunu çıkarmayı dahi teklif etmişlerdi. Kabul etmedik. DYP'den Mehmet Ağar da meydanlarda eserimi kullandı ama ben onlara da yazmamıştım. 'Haydi Anadolu' Kürtçeye çevrildi ve okunuyor.
 
Siyasette bir gelecek planınız var mı?
 
Şu anda aktif siyaset yapmayı düşünmüyorum fakat bir boşluğu dolduracaksam ileride politikaya girerim. 30 yıl önce CHP'li olan '30 yıl sonra CHP ile ölürüm' diyor. Ben o partizanlardan değilim. Ben bir partiyi imani, itikadi mesele olarak görmem. Parti hedefe gitmek için bir araçtır. Hedef ise hakikâttir.
 
10 Ağustos'tan sonra nasıl bir Türkiye hayal ediyorsunuz?
 
2023'ün hazırlıklarını yapan bir ülkeyiz hamdolsun. Hüviyetine kavuştuktan sonra yönlendirilen değil de geçmişteki gibi yönlendiren bir ülke olunacağını umut ediyorum. Tanzimat'tan, Islahat'tan bu yana 200 yıllık keşmekeşten, bu çileden sonra Türkiye'nin bunu hak ettiğini düşünüyorum. Hasılı kelam; iki asırdır asıl kimliğine dönmeye çalışan bir toplum olarak çırpındıkça çırpınıyoruz. 12 yıl içinde yeniden umutlandık, dinamiklerimizi geri kazandık. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından 11 Ağustos sabahı ile büyük Türkiye'nin temelini atmış olacağız. Önümüzdeki 50 sene Türkiye'nin yılı olacak. 2071'de zirveye ulaşmış bir ülke olacağımıza yürekten inanıyorum. Biz göremeyiz fakat millet bahtiyar olsun, bizden sonrakiler rahat etsin, bu yeter..