Gündem
16 Haz 2021 13:54 Son Güncelleme: 16 Haz 2021 14:08

Uğur Dündar’dan yıllar sonra gelen itiraf! ‘Ayrılırken eşi, öldürmesi için bıçak verdi…’

Uğur Dündar, Şimdiki Zaman programının ardından sosyal medyada Halil Bezmen ve kendisi hakkında yapılan yorumlara sert tepki gösterdi.

Gazeteci Uğur Dündar, Şimdiki Zaman programının ardından sosyal medyada Halil Bezmen ve kendisi hakkında yapılan yorumlara yanıt verdi.

“Evrensel meslek kuralıdır. Kaçaklar kovalanır ve mikrofon uzatılır” diyen Dündar, “Ben de ABD'ye bunu yapmaya gittim. Ama onlar sorularıma cevap vermek yerine, mali polis ve müze yetkililerine göre tarihi değer taşıyan eşyalarını kaçırırken alıcı olarak gösterdikleri kişiyi üzerime saldırttılar” ifadelerini kullandı.

Uğur Dündar, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“TELEFONLA BİLE KONUŞMADIM”

“Bazı hadsizler dün geceki ŞİMDİKİ ZAMAN programını seyretmeden ahkâm kesmeye, yani bilgi edinmeden fikir sahibi olmaya başlamışlar. Hele biri Halil Bezmen'in avukatlığını üstlenip benden hesap sormuş (!) O halde yazayım: Halil Bezmen'le hiç tanımadım, telefonla bile konuşmadım.

“İŞÇİLER PERİŞANDI”

Ama babası, Mensucat Santral'ın kurucusu Fuat Bezmen iyi dostumdu. Birçok bilgiyi bana o verirdi 100. yaş gününde de yanındaydım. H.Bezmen'in ABD'deki evine gittiğimde kaçaktı. Fabrikasındaki işçilerine kıdem tazminatı yerine karşılıksız senetler vermişti. İşçiler perişandı.

“CEZAEVİNE GİRECEĞİNİ ANLAYINCA KAÇMIŞTI”

Yalvardılar. ‘Malikânede yaşıyor. Bizi, ailelerimizi aç bırakıp kaçtı. Hakkımızı ara’ dediler. Ayrıca Maliyeye vergi borçları vardı. İSKİ'ye fahiş fiyatla klor satmaktan cezaevine gireceğini anlayınca kaçmıştı. Aranıyordu. Birçok gazeteci onunla telefonla görüşüyor ama yazmıyordu!

“KAÇAKLAR KOVALANIR VE MİKROFON UZATILIR”

Evrensel meslek kuralıdır. Kaçaklar kovalanır ve mikrofon uzatılır. Ben de ABD'ye bunu yapmaya gittim. Ama onlar sorularıma cevap vermek yerine, mali polis ve müze yetkililerine göre tarihi değer taşıyan eşyalarını kaçırırken alıcı olarak gösterdikleri kişiyi üzerime saldırttılar.

“ÖLDÜRMESİ İÇİN ÜZERİME YOLLADI”

Ben de kendimi korudum. Ayrılırken de eşi eline bıçak vererek öldürmesi için üzerime yolladı. Polis gelmeseydi olay çok kanlı sonuçlanacaktı. Halil Bezmen yakalandı, yurda getirildi, borçlarını ödedi benim için de konu kapanmış oldu. Çünkü o hasmım değil, sadece bir haber konusuydu.

“BİR DENGESİZ GAZETECİLİĞİ BIRAKMAMI İSTEMİŞ”

Korkudan yurt dışına kaçan bir dengesiz de özür dileyerek gazeteciliği bırakmamı istemiş! Hayatım boyunca çeteler, mafyalar, terör örgütleri, hortumcular, vurguncular ve tüyü bitmemiş yetim hakkını yağmalayan hırsızlarla mücadele ettiğim, güce tapınmadığım için mi özür dileyeceğim?”