Spor
11 Mayıs 2022 19:56 Son Güncelleme: 11 Mayıs 2022 19:57

UEFA'dan yeni turnuva! Süper Kupa tarihe karışıyor

Şampiyonlar Ligi'nde format değişikliğine giden UEFA, yeni bir turnuva için kolları sıvadı. Sezon başında düzenlenmesi planlanan dörtlü turnuvanın, Süper Kupa'nın yerine geçmesi bekleniyor. Şampiyonlar Ligi finalistleri ile Avrupa Ligi ile Konferans Ligi'nin şampiyonlarının katılacağı yeni organizasyonun, Avrupa dışında düzenlenmesi hedefleniyor.

UEFA, sezon başında oynanacak dörtlü bir turnuva için hazırlıklara başladı. Süper Kupa'nın yerine geçecek organizasyonda Şampiyonlar Ligi finalistleri ile Avrupa Ligi ve Konferans Ligi şampiyonları yer alacak.

 ŞAMPİYONLAR LİGİ RAYTİNG REKORLARI KIRMIŞTI

Sporx'in aktardığı habere göre, Madrid'deki UEFA toplantısında; Şampiyonlar Ligi'nin son iki turu olan yarı final ve finalin tek maç üstünden tek bir şehirde oynanması yani Final Four da ele alındı. Pandemi sürecinde Lizbon'da yapılan Şampiyonlar Ligi'nin tek maç üzerinden yarı final ve final maçlarını oynatması heyecanı, reytingleri, sürprizleri artırmıştı.

 DEVLER LİGİ İÇİN PLAN GELECEK SEZONA ERTELENDİ

UEFA'yı cezbeden bu uygulama, lojistik problemleri nedeniyle bir kez daha ikinci plana atıldı. Pandemi nedeniyle taraftarın gelmeyecek olması, tüm otellerin boş olması nedeniyle Lizbon'da bu uygulama hayata geçmişti. Ancak, mayıs aylarında otellerde yoğunluğun artması, 4 takımın en az 25'er bin taraftardan 100 bin taraftara sahip olması ve böyle bir otel kapasitesinin çok az şehirde olması nedeniyle bu uygulama bir kez daha gelecek sezonlarda konuşulmak üzere ertelendi.

 YENİ TURNUVANIN DETAYLARI

UEFA, bunun yerine 4 başarılı takımla sezon açılış turnuvası düzenlemeyi planlıyor. Bu turnuvanın sezon öncesinde ve Avrupa dışında yapılması planlandı. Bunun için ilk olarak ABD'nin favori aday olarak gösterildiği belirtildi. Mini turnuva sezon başında oynanacağı için UEFA Süper Kupası'nın da yerine geçecek. Turnuvada Şampiyonlar Ligi finalistleri, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi şampiyonları mücadele edecek.