Dünya
09 Oca 2021 09:07 Son Güncelleme: 09 Oca 2021 12:31

Twitter'dan Trump'ı küplere bindiren hamle: "Bizi susturamayacaksınız"

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump'ın hesabını kalıcı olarak askıya aldığını açıkladı.

Sosyal medya platformu Twitter, mevcut ABD Başkanı Donald Trump'ın hesabını kalıcı olarak askıya aldığını açıkladı. Trump ise, bu hamleye yanıt olarak "Bizi susturamayacaksınız!" mesajını paylaştı.

Twitter'ın güvenlik ekibinden yapılan yazılı açıklamada, "(ABD Başkanı Donald) Trump'ın hesabından paylaştığı son mesajları ve bağlamlarını yakından inceledikten ve özellikle bu paylaşımların nasıl tepki aldığına baktıktan sonra, daha çok şiddeti kışkırtma riskinden dolayı, bu hesabı kalıcı olarak askıya aldık" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Twitter'ın, halkın seçilmiş yetkililerin ve dünya liderlerinin sesini duymasına olanak sağladığının kaydedilerek, "Ancak son yıllarda, liderlerin hesaplarının bizim kurallarımızdan daha üstün olmadığını ve Twitter'ı şiddeti yaymak için kullanamayacaklarını net bir şekilde belirttik. Politikalarımız ve uygulanma şekilleri hakkında şeffaf davranmayı sürdüreceğiz" denildi.

“TRUMP: BİZİ SUSTURAMAYACAKSINIZ!”

Gelişmenin ardından Başkan Trump, ABD başkanları için açılan resmi 'POTUS' kullanıcı adlı hesap üzerinden açıklamada bulunarak, "Bizi susturamayacaksınız!" mesajını paylaştı.

Trump, açıklamasında, "Uzun zamandır Twitter'ın ifade özgürlüğünü yasaklamakta çok ileri gittiğini söylüyordum ve bugün Twitter çalışanları, beni susturmak adına hesabımı bu platformdan kaldırmak için Demokratlar ve radikal solcularla iş birliği yapmıştır" ifadelerini kullandı.

Kendisine oy veren 75 milyon kişiye hitaben ise Trump, "Twitter, özel bir şirket olabilir ancak hükümetin onlara sağladığı yasal koruma olmadan uzun süre hayatta kalmayacaklardır" değerlendirmesinde bulundu.

Trump, Twitter'ın hesabını askıya alacağını tahmin ettiğini belirterek, "Birçok diğer site ile iletişim halindeydik ve yakın zamanda büyük bir duyurumuz olacak. Aynı zamanda yakın gelecekte kendi platformumuzu kurma ihtimallerini de değerlendiriyoruz. Bizi susturamayacaksınız" mesajını paylaştı.

Twitter'ın, ifade özgürlüğünü sağlamadığını savunan Trump, "Twitter, dünyadaki en tehlikeli kişilerin özgürce konuştuğu ve aşırı solu yükselten bir platformdur. Bizi izlemeye devam edin" yorumu yaptı.

Fakat Trump'ın bu hesap üzerinden yaptığı açıklama da Twitter tarafından apar topar silindi.

“PARLER'DE HESAP AÇTI”

Öte yandan Fox News sunucusu Sean Hannity, Trump'ın bu gelişmenin ardından bir başka sosyal medya platformu Parler'da hesap açtığını bildirdi.

Parler'ın uygulaması, Trump'ın hesap açmasının ardından Google Play Store'dan kaldırıldı.

Bunun yanı sıra Apple da, Parler'dan Trump taraftarları tarafından yapılan paylaşımların gözden geçirilmesi talebinde bulunarak, bunun yerine getirilmemesi halinde uygulamanın 24 saat içinde Apple Store'dan kaldırılacağını duyurdu.

Ayrıca Trump taraftarlarına ait 'The Donald' adlı Discord sunucusu da şiddeti kışkırttığı gerekçesiyle kapatıldı.

Twitter, çarşamba günkü Kongre baskınının ardından Trump'ın hesabını 12 saatliğine askıya almış ve şiddete teşvik eden paylaşımların sürmesi durumunda hesabın kapatılacağını duyurmuştu.

20 OCAK KARARINI VERDİ

ABD Başkanı Donald Trump, 20 Ocak'ta seçilmiş başkan Joe Biden'ın yemin törenine katılmayacağını açıkladı.

Daha önce yaptığı açıklamada 20 Ocak'taki görev tesliminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşeceğini belirten Trump, bu kez de törene katılmayacağını açıkladı.

Yaptığı ilk paylaşımda kendisine oy veren "75 milyon seçmenine saygısızlıklık yapılmayacağını ve adaletsiz davranılmayacağını" söyleyen Trump, daha sonra yaptığı paylaşımda ise, "Soranlara, 20 Ocak'taki yemin törenine gitmeyeceğim" dedi.

Trump'ın Twitter hesabı, ABD Kongre binasına yandaşlarının saldırmasının ardından askıya alınmıştı. Twitter hesabı dün tekrar açılan Başkan Donald Trump'tan ikinci paylaşım geldi.

Trump, yaptığı paylaşımda, "Bana oy veren 75 milyon müthiş Amerikalı vatansever gelecekte uzun bir süre ciddi bir söz hakkına sahip olacak. Hiçbir şekilde onlara saygısızlık edilemez ve adaletsiz davranılamaz" dedi.

Trump, ardından, "Soranlara, 20 Ocak'taki yemin törenine gitmeyeceğim" ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU

Çarşamba günü Trump yanlısı binlerce protestocu, Joe Biden'ın seçim zaferini resmileştirecek oturum gerçekleştirilirken Kongre binasının çevresini kuşatmıştı. Bir grup protestocu Kongre'ye ev sahipliği yapan Kapitol Binası'nın içine girdi. Olaylarda 5 kişi hayatını kaybetti. Kapitol'de güvenlik sağlandıktan sonra oturum devam etti ve Biden'ın zaferini resmileştiren Seçmenler Kurulu oyları sayıldı. Donald Trump, tescil sonrası yaptığı ilk açıklamada "20 Ocak'ta görev teslimi sağlıklı bir şekilde gerçekleşecek" dedi.