Gündem
27 Eki 2017 11:39 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 23:13

Twitter'dan Rus medyasına reklam yasağı!

Twitter Rus basın kuruluşları Russia Today ve Sputnik'in, Twitter hesaplarından artık reklam veremeyeceğini açıkladı.

ABD'li sosyal paylaşım sitesi Twitter, Rus basın  kuruluşlarından Russia Today ve Sputnik'e geçen yıl ABD'nin başkanlık seçimlerine  müdahale etme girişiminde bulunmaları iddiasıyla yasak getirdiğini duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, söz konusu kuruluşlara ait tüm  hesapların Twitter üzerinden reklam veremeyeceği belirtilerek, şu ifadelere yer  verildi:

"ABD İstihbarat Grubu'nun yaptığı araştırmanın sonucuna göre, Russia  Today ve Sputnik, Rus hükümeti adına 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahale etme  girişiminde bulunmuştur. Bu, Twitter'da istemediğimiz bir şeydir. Yürüttüğümüz iç  soruşturmanın ardından, Russia Today ve Sputnik'in sahip olduğu bütün hesaplardan  reklam alınmayacaktır."

Açıklamada ayrıca, Russia Today'in Twitter üzerinden reklam vermeye  başladığı 2011'den beri şirketin elde ettiği 1,9 milyon dolar gelirin ABD  başkanlık seçimleri hakkında yürütülen araştırmalara bağışlanacağı bildirildi.

Twitter, 28 Eylül'de yaptığı açıklamada, Russia Today'in geçen sene  ABD'de reklamlar için 274 bin 100 dolar (1 milyon 43 bin Türk lirası) harcadığı  ve Russia Today ile bağlı üç farklı Twitter hesabından toplam bin 823 paylaşım  yapıldığını duyurmuştu.

Ayrıca, açıklamada, bir diğer sosyal medya firması Facebook'un Rusya  merkezli aldığı hesapların yaklaşık 450'sinin incelendiği ve bunların 22'sinin  Twitter hesaplarıyla örtüştüğü kaydedilmiş, Twitter'da ilintili olan 179 hesap  daha bulunduğu belirtilmişti.