Gündem
21 Nis 2014 16:16 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:06

Twitter hesabına ırkçılık soruşturması!

İspanya'da, ırkçılığı yüceltip nefreti teşvik eden mesajlar attığı iddiasıyla bir twitter hesabı hakkında soruşturma başlatıldı.

İspanya'da @Humorrnegro adlı bir twitter hesabı hakkında, özellikle ETA terörü mağdurlarına yönelik saldırı içerikli mesajlar yayınladığı, ırkçılığı yücelten ve nefreti teşvik eden söylemler kullandığı iddiasıyla yapılan suç duyurusu sonrasında savcılık tarafından soruşturma başlatıldı.

SALDIRI İÇERİKLİ MESAJLAR YAYINLANDI
İspanya'da yabancı düşmanlığı, ırkçı ve maço içerikli, dalga geçen, sert ifadeler kullanan ve 164 binden fazla takipçisi bulunan söz konusu twitter hesabından, 1991'de ETA saldırısında ağır yara alarak özürlü duruma düşen gazeteci İrene Villa ve bazı ETA mağdurlarına yönelik saldırı içerikli mesajlar da yayınlandığı bildirildi.

SUÇ DUYURUSU KABUL EDİLDİ
CERMI adlı İspanya'daki özürlüler derneği tarafından yapılan suç duyurusunu kabul eden Ulusal Mahkeme Savcılığı, söz konusu ifadelerin suç teşkil edip etmediğine ilişkin bir soruşturma başlatıldığını duyurdu.

HESABIN ENGELLENMESİ TALEP EDİLDİ
CERMI ayrıca, Twitter firmasına bir mektup göndererek, İspanya'da 4 milyondan fazla özürlü insan olduğunu, @Humorrnegro adlı hesabın insanlık onurunu ve kişilik haklarını ihlal ettiğini belirtip, bu twitter hesabının engellenmesini talep etti.