Medya
04 Ağu 2013 05:54 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:19

TV'DE TÜRK SİNEMASI ARTIK BUZLU OLACAK!

Milliyet yazarı Sina Koloğlu, "mahalle baskısıyla karışık RTÜK korkusu" nedeniyle eski Türk filmlerinde yaşanan sansürü yazdı.

İşte Koloğlu'nun yazısından bir bölüm...

Son bir hafta içinde benim gördüğüm, okuduğum ve duyduğum dört ‘buzlama’ örneği var. Temmuzun son haftası Star’da “Salak Milyoner” gösterildi. Filmin tarihi 1974. Futbol maçı sahnesinde etrafta reklam panoları vardı. Markaların çoğunun bugün adı bile yok. Ama buzlanmış. “Ne olur ne olmaz, RTÜK ceza kesmesin” mantığı.
CINE5’te geçen perşembe öğle kuşağında “Anılar” vardı. Coşkun Sabah’ın başrolde oynadığı “Nasıl star oldum” filmi. Yemek masasında içki var. Kim uğraşacak, tek tek buzlamakla, komple masayı kapatmışlar!
Show TV’de de cuma günü gündüz kuşağında yayınlanan “Aşkım Günahımdır” filminde çıplak bir çiftin resmedildiği tablo buzlandı. Oya Aydoğan’ın iç çamaşırlarıyla fotoğrafları da ayrıca sansürlenmiş. Onlar kesilince bu filmden geriye ne kalır merak ediyorum! Oya Aydoğan, Ahu Tuğba, Banu Alkan filmleri göstereceksen göze alacaksın bazı şeyleri!
Hem oynatıp, hem orayı burayı ‘buzladığında’ sorarlar, “Ağabey sen niye bu filmi gösterdin o zaman?” diye.

Sigarayla başladı, mahalle baskısına uzandı
Buzlama işi sigarayla başladı. Gizli reklamla devam etti. Sonra mahalle baskısı kategorisine geçildi. Sonra da her kanal “kendi sansürünü” yapmaya başladı. Örneğin “Salak Milyoner” filmindeki reklam panoları buzlanmasa Star ceza alır mıydı? Her filmin her karesinin buzlanması mümkün mü?
Filmlerdeki heykel ve  resim buzlamalarıysa bir nevi mahalle baskısıyla karışık RTÜK korkusu. “Şu filmin şu sahnesindeki vazonun üstünde kadın erotik  buzlamamışlar” diye bir şikayet gelir de, RTÜK cezayı bastırır  (şu üye yapısı içinde mantıklı!) korkusu, işte ortaya “Aşkım Günahımdır” durumunu  çıkarıyor.
Bu son beş yılın hikayesi.  Ve giderek artacak. Eski Türk filmleri için böyle sorunlar olmazdı. Ama şimdi yaşanıyor. Bundan böyle kanallar için “TV’de Türk Sineması” daha bir sancılı olacak gibi görünüyor!

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ