Tuvana Türkay Onur Tuna kavgası filmin önüne geçti! Ağır Romantik oldu Ağır Polemik!

14 Şubat'ta vizyona giren 'Ağır Romantik' filminin galasında esmeye başlayan soğuk rüzgarlar Onur Tuna'nın Tuvana Türkay'ı takipten çıkarması, Tuvana'nın da karşı bir hamle ile cevap vermesiyle fırtınaya dönüştü.

14 Şubat'ta vizyona giren 'Ağır Romantik' filminin galasında soğuk rüzgarlar esmişti. Başrol oyuncularından Onur Tuna, "Eğlenerek bu işi yaptık. Birlikte güzel sahnelerimiz olduğuna inanıyoruz" derken Onur Tuna'nın ardından söz alan Tuvana Türkay, "Kimse filmine kötü demez. 'Biz çok eğlendik, umarım izleyenler de bunu hissederler' klişelerine girmeyeceğim" diyerek kahkaha atınca ortalık karışmıştı.

Aslında Tuvana Turkay’ın dediğinde bir sıkıntı yok. Eleştirmenler arasında da hep bu cümlenin dalgası geçilir. Basın toplantılarında biri ağzından “bu filmi çekerken çok eğlendik” derse, önemsiz ve hatta düpedüz kötü bir filmle karşı karşıyayız diye yorumlarız cümleyi. Ortaya iyi bir işin çıktığı setlerde pek kimse eğlenmez hatta epey çatışma yaşanır.

Sette terör estirenlerin başında James Cameron gelir. İş oraya varmış ki The Abyss filminin setinde çalışan ekip “beni korkutamazsın çünkü ben James Cameron’la çalışıyorum” yazan tişörtler giyermiş. Bizde de Yavuz Turgul bu konuda namlıdır. Onun setinde hiç kimse eğlenmez ama ortaya seyredilecek bir şey çıkar.

O yüzden Tuvana Turkay’ın dediğinde yanlış yok ama işte üslup da önemli. Tonlaması ve cümlenin ardından attığı kahkahası bu lafın bir adrese gittiğini gösteren en büyük delil. Magazin basını bu fırsatı kaçırmaz diyordum, öyle de oldu ama iş öyle saçma yerlere gitmiş ki en son gördüğüm şey, avukatıyla bir kafede oturup sosyal medyada konu hakkında yazanlardan “kimi mahkemeye versek” diye seçtikleri oldu.

Medyaradar’da okudum başka magazin gündemleri de oluşmuş. Onur Tuna, Tuvana Türkay’ı sosyal medyada takip etmeyi bırakmış, Tuvana durur mu o da hemen misillemeyle karşılık vermiş vs.

İyi de arkadaşlar... Magazincilerin zorlamasıyla oluşan bu polemiğin filme ne faydası var? Yok! Hem de hiç... Aksine filmin gişesine büyük zarar verecek bir gelişme bu çünkü şu an birbirleriyle didişen bu iki ünlü kişi filmde birbirlerine aşık deli gibi bir çifti canlandırıyorlar. Seyirci bu saatten sonra bu illüzyona inanır mı?

Filmin galasında gerçekleşen bu gıcıklaşma ile projede yer alan diğer oyunculara da ayıp ettiklerini düşünüyorum. Ağır Romantik ne konusuyla, ne oyunculuklarıyla ne de yönetmeniyle konuşuluyor, varsa yoksa Tuvana ve Onur!

Sanırım bir filmin başına gelen en acıklı durum budur. Sette eğlendiler mi bilmiyorum ama keşke galada eğlenebilselerdi de filmi, film olma haliyle değerlendirebilseydik.

Murat Tolga Şen - murattolga@gmail.com / sosyal medya: @murattolga