Gündem
17 Ara 2015 16:14 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:14

Türkiye'yi anlamak için görmeniz gereken 300 kupür!

MTM'nin 1929 yılından bugüne olan dönemde Türkiye’nin günlük yaşantı ve duygu durumunu anlatan sergisi "Geçmişten bize kalan gerçek izler" kapılarını açtı.

Medyayı 7 gün 24 saat izleyerek içeriğini analiz eden Medya Takip Merkezi (MTM), bugünlere ışık tutacak bir sergiye ev sahipliği yapıyor. 1929 yılından bu yana Türk medyasının farklı dönemlerde farklı içerikli kupürlerinin yer aldığı sergi, medya ve iletişim dünyasından davetlilerin katıldığı resepsiyonun ardından ziyarete açıldı.

Sergi açılışında bilgi veren MTM Genel Müdürü Halef Remzi Vayıs, şirket olarak içeriğe büyük önem verdiklerini belirterek, “Kupürlere sadece istatistik olarak bakmıyoruz. Her kupür içerdiği haberler kadar kullandığı dili, teknolojisi ve hatta basıldığı kağıtla bile o döneme ışık tutuyor.” dedi. Sergiyi tasarlayan Koro Reklam Ajans Başkanı Mustafa Can da, “Geçmişteki gazeteleri irdeledikçe bugünü daha iyi anlıyoruz. Bugünün gazeteleri de geleceğe bu anlamda önemli mesajlar taşıyor” diye konuştu.

Sergi, “tarihte bugün” veya “tarihten önemli olaylar” türünde bir anlayış taşımıyor. Kupürler, nostalji ile hatırlanan bir geçmiş ve o geçmişin gerçek izlerini yansıtan bir bakış açısıyla seçildi. Amaç, Türkiye’nin duygusal bir panoramasını ortaya koymak…

17 Haziran 2016 tarihine kadar mesai günleri ve saatlerinde açık olacak sergide, 1929 yılından bu yana basına yansıyan günlük yaşam ayrıntıları irdelendi. Yüzbinlerce kupürün işlenmesi sonrasında dönemin günlük yaşantısı içinde insanların sahip olduğu duyguları ve toplumu etkisi altında tutan normları anlatan 300 adet kupür seçildi.

Türkiye’nin yaşam akıntısının nasıl değiştiğine tanıklık eden kupürler arasında; İkinci Dünya savaşı ile ilgili haberler, İstanbul’un nüfusunun 883 bin kişi olduğunu duyuran haber, Marmara denizini geçecek tüp geçidin 2016 yılında hizmete açılabileceğine dair 1965 tarihli kupür bulunuyor.
İbrahim Tatlıses’ten Zeki Müren’e, ilk kadın emniyet müdüründen tramvay hizmetinin başladığına dair çeşitli haberler, merak duyanları bekliyor. Siyasette ise bugün artık aramızda olmayan siyasetçilerin bugünlere de ışık tutan haberleri yine serginin ilgi çekici kupürleri arasında yer alıyor.