Gündem
18 Mar 2021 23:25 Son Güncelleme: 19 Mar 2021 00:00

Türkiye'nin önde gelen tarihçilerindendi! Mehmet Genç hayatını kaybetti

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Türk İktisat Tarihi Enstitüsü'nde uzun süre görev yapan Türkiye'nin önde gelen tarihçilerinden biri olan Dr. Mehmet Genç, 87 yaşında hayatını kaybetti.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye'nin önde gelen tarihçilerinden Mehmet Genç, hayatını kaybetti. Genç, iktisat tarihinin en önemli çalışmalarına imza atmıştı.

KALIN'DAN MESAJ
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ''Kıymetli tarihçi, güzel insan, muhterem hocamız Mehmet Genç dar-ı bekaya irtihal eyledi. Kendisine Cenab-ı Hak'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Başımız sağolsun'' ifadelerini kullandı.


"YERİ DOLDURULAMAYACAK BİR ALİMDİ"
TBMM Başkanı Mustafa Şentop mesajında, ''Mehmet Genç Hocamızın vefatını derin üzüntüyle öğrendim. Allah rahmet eylesin. Yeri doldurulamayacak bir müdekkik âlim idi. Yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.'' ifadelerini kullandı.

ALTUN'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI
"'Alimin ölümü alemin ölümü gibidir.' Mehmet Genç hocamız ahirete irtihal eyledi. Mekanı cennet olsun. Büyük bir alim, tertemiz kalbi olan güzel bir insandı. Titiz, çalışkan ve cesur bir sosyal bilimciydi. Hocama Allah'tan rahmet, ailesine ve sevdiklerine başsağlığı diliyorum."MEHMET GENÇ KİMDİR?
Tarihçi Mehmet Genç, 4 Mayıs 1934 yılında Artvin, Arhavi'de dünyaya geldi. Osmanlı İktisat Tarihi üzerine yapmış olduğu çalışmalar ile tanınıyordu. 1956 yılında başladığı doktorasını 1996 yılında tamamlayan Mehmet Genç, İstanbul'da Haydarpaşa Lisesi'ni 1953 yılında, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümünü 1958 yılında bitirmişti.