Türkiye'nın diri fay hattı haritası güncellendi: İşte deprem riski taşıyan bölgeler ve iller

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı Diri Fay Hatları haritası güncellendi. İşte yenilenmiş diri fay hattı haritası ile fay hattı geçen deprem riskli bölgeler ve iller.

Türkiye'nın diri fay hattı haritası güncellendi: İşte deprem riski taşıyan bölgeler ve iller - Sayfa 1

MTA TÜRKİYE DİRİ FAY HATTI HARİTASI GÜNCELLENDİ

19
Türkiye'nın diri fay hattı haritası güncellendi: İşte deprem riski taşıyan bölgeler ve iller - Sayfa 2

Türkiye, Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Batı Anadolu fay hatları kuşağında bulunuyor. Doğu Anadolu Fayı, Ölü Deniz Çatlağı'nın kuzey ucundaki Maraş Üçlü Bitişmesi ile başlıyor ve Kuzey Anadolu Fayı ile birleştiği Karlıova Üçlü Bitişmesi'nde kuzeydoğu yönünde son buluyor. Doğu Anadolu Fay Hattı, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Elazığ, Bingöl, Muş'a kadar devam eder ve sonrasında Erzincan'dan itibaren Kuzey Anadolu Fay Hattı ile birleşir.

29
Türkiye'nın diri fay hattı haritası güncellendi: İşte deprem riski taşıyan bölgeler ve iller - Sayfa 3

Türkiye'nin kuzey kesiminde doğu-batı doğrultusunda uzanan fay hattı Saros Körfezi'nden başlar, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Aras Vadisi’ne kadar uzanır. Bu kuşak Gelibolu, Marmara Denizi’nin derin kısımları, İzmit Körfezi, Adapazarı, Düzce-Bolu, Gerede, Merzifon, Suluova, Erbaa-Niksar, Kelkit vadisi ile Erzincan, Erzurum, Varto ve Van üzerinden geçen bir hat şeklinde uzanır. Ayrıca Çanakkale, Edremit, Bursa ve İznik bu kuşak içerisinde kalır.

39
Türkiye'nın diri fay hattı haritası güncellendi: İşte deprem riski taşıyan bölgeler ve iller - Sayfa 4

Ege Bölgesi’ndeki Bakırçay, Gediz, Küçük ve Büyük Menderes çöküntü ovaları boyunca uzanan bazı diri fay hatları bulunmaktadır. Bu fay hatlarına uyum gösteren deprem kuşağı; Ayvalık, Dikili, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta ve Akşehir'in içine alır. Ayrıca Burdur, Acıgöl havzalarının kenarlarında ve Sultan Dağları’nın uzey eteklerinde de faylar uzamaktadır.

49