Gündem
11 Eki 2013 15:09 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:42

TÜRKİYE'NİN 2020 OLİMPİYATLARINI ALMASINI BBC 'BALTALADI'

İngiliz medya patronu Martin Sorrell, Türkiye'nin 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği yapamamasının nedeni olarak BBC'yi gösterdi.

Londra’da gerçekleştirilen "Futbolun Liderleri" konferansında konuşan Sorrell, Türkiye’nin 2020 Olimpiyatları’nda ev sahipliğini kazanamamasını "trajedi" olarak değerlendirdi.

- "BBC’nin yayınları etkiledi"

"Türkiye’nin 2020 Olimpiyatları’nı Tokyo’ya kaybetmesi BBC’nin suçu" diyen Sorrell, bu yayın kuruluşunun temmuz ayında meydana gelen Gezi Parkı odaklı olaylarını gösteriş şeklinin, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlenen Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)  konferansında oy kullanan üyelerin değerlendirmesini etkilediğini savundu.

"BBC, İstanbul’daki protestoları taraflı ve abartarak yayınladı" ifadesini kullanan Sorrell, CNN’in olayları gösteriş şeklinin de Türkiye’de eleştirildiğini ve olimpiyata ev sahipliği yapma şansını azalttığını belirtti.

- "Bu ilk değil"

BBC’nin buna benzer başka bir olaya da adının karıştığını kaydeden Sorrell, “Bu ilk değil. İngiltere 2018 Dünya Kupası’nı almak için uğraşırken, BBC’nin FIFA’daki yolsuzlukla ilgili yaptığı Panorama programı da İngiltere’nin Dünya Kupası şansını sıfırlamıştı" diye konuştu.

Sorrell’ın eleştirilerilerine cevap veren BBC ise "İstanbul’daki protestolar, haber değeri açısından önemli olaylardı. Bunları yayınlayış şeklimizin eksiksiz ve tarafsız olduğuna inanıyoruz" açıklamasını yaptı.