Gündem
13 Nis 2021 11:09 Son Güncelleme: 13 Nis 2021 11:16

Türkiye’de bir ilk: Kripto paraya haciz geldi

İstanbul 14. İcra Dairesi’nden şaşırtan bir karar geldi. Karara göre, Türkiye'de ilk defa kripto paraya haciz konuldu. Vatandaşın 60 bin lira değerindeki kripto para hesabı bloke edildi.

Türkiye'de 5 milyondan fazla kişi kripto para borsasında yatırım yapıyor. Ve ilk defa bir kripto paraya haciz konuldu. 60 bin lira değerindeki kripto para hesabı bloke edildi.

CNN TÜRK'ün haberine göre, Türkiye'de ilk defa kripto paraya haciz geldi. Konuyla ilgili konuşan Avukat Tevfik Kerem Bilen, “Şu anda hukukumuzda bununla ilgili bir düzenlenme yok. fakat icra müdürlüklerine teknik alt yapı sağlanırsa elektronik cüzdan verilirse bu mümkün olur kanaatindeyim. Daha önce kripto para borsasında TL hesabının haczedildiğini görmüştük. Ancak bu kez ilk defa bir kripto para haczedildi" açıklamasında bulundu.

Avukat Tevfik Kerem Bilen sözlerine devam ederken, "Bu paranın icra dairesine ödeneceği zamanki değeri tartışma konusu. Diyelim ki müvekkilim icra dairesine bu parayı ödedi. Bloke kalktığında ya bu paranın değeri o günkü değerinden düşmüş olursa aradaki zararı kim karşılayacak? Buradaki tartışma konusu bu. Zararı kim karşılayacak? Kripto para borsası mı, alacaklı mı, icra müdürlüğü mü? Bunların hepsi kripto paralara karşın yasal düzenleme söz konusu olmadığı için tartışma konusu." dedi.

 

 

ETİKETLER
#haciz #kripto para