Dünya
04 Tem 2023 14:44 Son Güncelleme: 04 Tem 2023 15:34

Türkiye ve Danimarka arasında ‘başsız heykel’ krizi

Danimarka'daki müzede sergilenen Roma İmparatoru Severus'un heykeliyle ilgili Kopenhag-Ankara arasında yaşanan kriz uluslararası basında da gündem oldu.

Gövdesi ABD’den Türkiye’ye getirilen Roma İmparatoru Septimius Severus’un bronz heykelinin başının Danimarka tarafından Türkiye’ye iade edilmemesi, iki ülke arasında tartışma yaratmaya devam ediyor.

Euronews Türkçe’nin aktardığı habere göre, Türkiye, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bir müzede sergilenen Roma İmparatoru Septimius Severus’un gerçek boyuttaki bronz heykelinin başını geri istiyor.

MS 145 – 211 yılları arasında yaşamış olan Roma İmparatoru’nun heykeli kısa bir süre önce başı eksik olarak ABD’de Türkiye’ye geri gönderilmişti. ABD’de New York Metropolitan Müzesi’nde sergilenen heykelin Burdur’daki Boubon Antik Kenti’nde 1960’lı yıllarda yapılan kaçak kazı sırasında bulunduğu ve yurt dışına kaçırıldığına inanılıyor.

Heykel şu anda Antalya Müzesi’nde bulunuyor. Türkiye, tarihi eserin bütünlüğünün sağlanması için Danimarka’ya heykelin başını vermesi konusunda ısrarını sürdürüyor.

DANİMARKA: AYNI HEYKEL OLDUĞUNA EMİN DEĞİLİZ

Türk yetkililer, heykelin eksik başının 50 yılı aşkın bir süredir Kopenhag’daki Ny Carlsberg Glyptotek Müzesi’nde sergilendiğini belirtirken Danimarkalı yetkililer iki parçanın aynı heykele emin olmadıklarını savunuyor.

Glyptotek Müzesi koleksiyon direktörü Rune Frederiksen, AFP’ye verdiği demeçte, “Bu iki şeyin birbirine ait olduğuna ikna olmuş değiliz. Mevcut belgeler çok güçlü değil, gövde ve başın kırıklarını karşılaştırmamız gerekiyor” sözleriyle Ankara’nın talebine olumlu dönüş yapmayacaklarının sinyallerini verdi.

1979 yılında eski bir müze küratörü, yaptığı değerlendirmede, 1970’te nereden geldiğine dair herhangi bir bilgi olmadan satın alınan başın, özel bir Amerikan koleksiyonundaki başı kesilmiş bir heykele ait olduğu tahmininde bulunmuştu.

TÜRK YETKİLİLER ISRARCI: BRONZ BAŞI İSTİYORUZ

Fransız haber ajansı AFP, Türk yetkililere göre başın kökeninin tartışmalı olmadığını, baş ve gövdenin ölçümlerini yapan Türk arkeolog Jale İnan’ın çalışmalarının bunu ortaya koyduğunu aktardı. Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği’nden bir yetkili de, “Bronz heykel Bubon’dan geliyor. Türkiye’den gelen tüm objeler gibi bunun da iadesini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Glyptotek ile görüşmelerin başladığının altını çizen Türk diplomat, “Prosedür başlatıldı. Talebimizi dile getirdik ama bu zaman alacak” diye konuştu.