Politika
25 Kas 2022 08:30 Son Güncelleme: 25 Kas 2022 08:34

Türkiye-Mısır ilişkilerinde izlenecek yol haritası; "Temaslar yoğun ve hızlı olacak"

Erdoğan ile Sisi arasındaki kısacık tokalaşma iki ülke arasında dev bir bariyerin aşılmasını sağladı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce "darbeci" dediği Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile Katar’da bir araya gelmesi ve el sıkışması sonrası Mısır-Türkiye ilişkilerinde temasların daha yoğun ve hızlı olacağı belirtildi. 

Hürriyet'ten Gonca Şenay'ın haberine göre; Türkiye-Mısır ilişkilerinin normalleştirilmesi için izlenecek yol haritası şöyle olacak:

Bundan sonraki ilk adım Dışişleri Bakanları arasında resmi bir görüşme yapılması olacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri daha önce bazı uluslararası toplantıların marjında ikili görüşmeler yaptı. Ancak hiçbiri resmi görüşme değildi.

Şimdi iki bakan arasında heyetler ile birlikte resmi bir görüşme yapılması bekleniyor.

Bu adımın arkasından karşılıklı büyükelçilerin atanmasına geçilecek. İki ülke şu an karşılıklı başkentlerde maslahatgüzar seviyesinde temsil ediliyor.

Atanan isim Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kendisine hitaben yazılmış güven mektubunu Cumhurbaşkanı Sisi’ye takdim edecek. Bu adımla birlikte tam normalleşmeye geçilmiş olacak.

İki ülke arasında ticaretin artırılması ise diğer hedef. Kaynaklar Türkiye ile Mısır arasındaki siyasi gerilimden iki ülke arasındaki ticaretin etkilenmediğini söylüyor. Bu ticaret hacmi tam normalleşmeyle birlikte daha da artacak.

Türkiye’nin en büyük markalarından Arçelik, Mısır’da önemli bir yatırıma hazırlanıyor. Türk yatırımlarının ekonomik kriz içindeki Mısır’da 60 bin kişiye istihdam yarattığı belirtiliyor.

İki ülke tam normalleşmeyle birlikte daha önce üzerinde ayrıntılı çalışma yapılan, enerji anlaşmasını da imzalamak niyetinde. Yetkililer deniz yetki alanları anlaşması imzalanması durumunda, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz kozunun zayıflayacağına dikkati çekiyor.