Gündem
30 Mar 2013 18:53 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:06

TÜRKİYE İSMİNİ İTALYANLAR VERMİŞ!

Ünlü tarihçi ve yazar İlber Ortaylı, Türkiye'nin üzerinde bulunduğu coğrafyaya Türkiye ismini İtalyanlar'ın verdiğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

Tarihçi ve yazar Ortaylı, "Bu benim icadım değil. Bunu herkes bilir ama sadece biz bilmeyiz. Türkiye bazılarının zannettiği gibi kozmopolit bir isim falanda olamaz. Zannediyorlar ki Türkiyeli olunca Amerikalı falan gibi olacağız” dedi.

Giresun Üniversitesi’nde bugün bir konferansa katılan Tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye’nin üzerinde bulunduğu coğrafyaya "Türkiye" ismini İtalyanlar’ın verdiğini belirterek "Bu benim icadım, benim uydurmam ve benim yorumum değil. Bunu herkes bilir ama sadece biz bilmeyiz. Türkiye ismi yahut Türkmenya ismi dünyanın en objektif, en bilgili, en zeki milleti tarafından verilmiştir. Yani İtalyanlar. Çünkü bu adamlar coğrafya bilirler, etrafı iyi koklarlar, milletleri ve lisanları bilirler. Çünkü bu adamlar bir kere ticaret yapmak zorundadırlar. Bizim adımızı buraya Türkiye diye verenler onlardır. Bunun tartışılacak bir tarafı yoktur. Türkiye bazılarının zannettiği gibi kozmopolit bir isim falanda olamaz. Çok özür dilerim insanların ümitlerini kırmak istemem ama zannediyorlar ki böyle Türkiyeli olunca Amerikalı falan gibi olacağız” dedi.

TÜRKİYELİ KAVRAMI HAKKINDA

"İnsanların bazı kavramları düşünürken bir kere mantık kullanmaları icap eder. Allah insanlara mantık vermiş" diyen Ortaylı, ”Şimdi bu Türkiyeli, Türkiye lafını bir tercüme edin, İtalyancaya, Fransızcaya, Arapçaya ve İngilizceye çevirin. Yani biri size ’milliyetiniz nedir, sen nerelisin, kimsin?’ diyor yani ben türkiyeliyimi bir çevirin bakalım ’I am from Turkey’ mi diyeceksin? Geçende Marmaris’ten bir Karadenizli telefon ediyor ’ben ne diyeceğüm da’ diyor adam Rizeliymiş. ’I am from Turkey’mi diyor sana adam, böyle bir şey olabilir mi? mantıksızlık. Bunu koca, koca insanlar söylüyorlar. İçlerinde bir tane Büyükelçi var CHP”den. Yani insanın tuhafına gidiyor. Bu kadar yabancı ülkede bulundun. Her gün 50 bin adamla konuştun sen hiç insanın milli kimliğini zikretmeden doğru dürüst, mantıki bir çerçeve ile etrafta dönüşebileceğini düşünüyor musun? Yani böyle bir şey olabilir mi dünya da? Bunu söylüyor adam veya üniversiteden bir meslektaşımız bunu söylüyor. Gazetecileri ise zaten Allah kurtarsın neler dediklerini” ifadelerini kullandı.

TELEVİZYONLARDAKİ TARİH DİZİLERİ

Konferansın sonunda izleyicilerden soru alan Ortaylı, "televizyonlardaki tarih dizileri hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna cevap vererek şunları söyledi:

”O tarihi yazacak bir senarist yok. Millet okuyup, araştırıp dil uzattıkça onlarda kendine çeki düzen verir. Yoksa ben bunu yasaklarım demekle iş bitmiyor. Neyi yasaklayacaksın? Çok para geliyor bu işten. Bu işler ancak seyircinin bilinçlenmesiyle halledilecek bir şey. Şimdi bakıyorsunuz 8. Henry’e ne kadar güzel, orda da var hayal mahsulü ama belli ki o filmi yapan çok şey biliyor İngiliz tarihinden. Bizimki ise bilmiyor bu çok kötü. Bana geldiler iki adam tavsiye ettim, dinlememişler bile. İnsanlar merak etmeye başlıyor çünkü cehaletle Türkler yaşayamayacaklarını anlamaya başladılar."

Konferans sonunda İlber Ortaylı’ya Giresun Valisi Dursun Ali şahin ve Giresun Üniversitesi Rektörü Aygün Attar tarafından teşekkür plaketi verildi.