Politika
29 Kas 2022 07:38 Son Güncelleme: 29 Kas 2022 07:38

Türkiye ile Mısır arasında kritik istihbarat gelişmesi! Çarpıcı detaylar ortaya çıktı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi’nin geçen hafta el sıkışmasının ardından istihbarat yetkilileri arasında bir görüşmenin gerçekleştiği iddia edildi.

Reuters’ın iddiasına göre Türkiye ve Mısır istihbarat heyetleri bir araya geldi.

Reuters'a konuşan iki kaynak, yıllarca süren gerginliğin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi’nin geçen hafta el sıkışmasının ardından istihbarat yetkilileri arasında bir görüşmenin gerçekleştiğini söyledi.

Konuyla ilgili bilgi sahibi olan ve adının açıklanmaması koşuluyla konuşan bölgesel bir kaynak, iki taraftan istihbarat heyetlerinin hafta sonu Mısır'da bir araya geldiğini söyledi.

Üst düzey bir Türk yetkili olan ikinci kaynak da "önemli" görüşmelerin başladığını ve Türkiye ile Mısır'ın enerji projeleri de dahil olmak üzere askeri, siyasi ve ticari konularda müzakerelere başlamaya hazırlandığını söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün gazetecilere verdiği demeçte, Ankara ve Kahire'nin "önümüzdeki aylarda" tam diplomatik ilişkileri yeniden kurabileceklerini ve büyükelçileri yeniden atayabileceklerini söyledi.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler, dönemin Mısır Genelkurmay Başkanı Abdulfettah el Sisi'nin 2013'te Erdoğan'ın desteklediği Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Mursi'yi devirmesinden bu yana gergin durumda.

Ancak Erdoğan ve Sisi, geçen hafta, Dünya Kupası açılış töreni nedeniyle bir araya geldikleri Katar’da el sıkıştı.

Mısırlı bir istihbarat kaynağı da Kahire'deki delegasyonların ortak güvenlik meselelerine ilişkin bakış açılarını nasıl yakınlaştıracaklarını tartıştıklarını söyledi. Kaynak, bu konuların Müslüman Kardeşler ile bağlantılı ve Mısır hükümetine karşı çıkan Türkiye’de konumlanmış medya kuruluşlarını da kapsadığını söyledi.

MISIRLI MUHALİF TV KANALLARI UYARILMIŞTI

Üst düzey Türk yetkili, ülkelerin "Afrika başta olmak üzere bölgesel konularda ciddi iş birliğine girebileceğini" söyledi.

Yetkili, Türkiye'nin Libya ile deniz anlaşması, enerji projeleri, hidrokarbon arama çalışmaları ve Akdeniz'deki boru hatlarına işaret ederek, ticari, askeri ve siyasi meseleleri "kısa süre içinde" ele almaya başlayacaklarını sözlerine ekledi.

İki ülke arasında istişareler geçen yıl Türkiye'nin Mısır, BAE, İsrail ve Suudi Arabistan ile gerilimi hafifletme baskısının ortasında başladı.

Bunun bir parçası olarak Ankara, Türkiye'de faaliyet gösteren Mısırlı muhalif TV kanallarından Mısır'a yönelik eleştirilerini hafifletmelerini istedi, ancak Mısırlı yetkililer uzlaşma konusunda temkinli olmaya devam etti.

Kahire ise; Katar ile bağlarını yeniden kurmak için daha hızlı hareket etti.