Türkiye ile Libya öpüşecek! Celal Şengör felaketi bu sözlerle duyurdu

Türkiye'nin önde gelen yer bilimcilerinden olan Prof. Dr. Celal Şengör, her 600 milyon yılda bir yeni bir süper kıta oluştuğunu belirterek Türkiye'nin haritadaki yerinin değişeceğini söyledi. Şengör, tarih vererek Türkiye'nin 2 bin 187 kilometre uzaklıktaki birleşeceği ülkeyi açıkladı.

Türkiye ile Libya öpüşecek! Celal Şengör felaketi bu sözlerle duyurdu - Sayfa 1

Yer Bilimci Celal Şengör, HT Bilim Tarih Felsefe kanalında Fatih Altaylı ile gerçekleştirdiği programda sıra dışı açıklamalarda bulundu.

15
Türkiye ile Libya öpüşecek! Celal Şengör felaketi bu sözlerle duyurdu - Sayfa 2

Yapılan araştırmaların her 600 milyon yılda bir yeni süper kıtanın oluşumunu gösterdiğini aktaran Şengör, dünyada devam eden hareketler sonucunda Türkiye'nin haritadaki yerinin değişeceğini söyledi.

25
Türkiye ile Libya öpüşecek! Celal Şengör felaketi bu sözlerle duyurdu - Sayfa 3

Yaşanacak kıta değişimleriyle birlikte 'Avrupa'nın parçalanacağını ve Batı Avrupa'nın bir ada haline geleceğini' dile getiren Şengör, Amerika ve Asya'nın da 'büyük ihtimalle' çarpışacağını belirtti.

35
Türkiye ile Libya öpüşecek! Celal Şengör felaketi bu sözlerle duyurdu - Sayfa 4

Şengör'e göre, 10 milyon yıl sonra oluşması öngörülen Yeni Pangea'dan en çok Türkiye etkilenecek. Akdeniz'in tamamen kapanacağını ve yeni bir dağ kuşağı oluşacağını belirten Şengör, bu oluşumların şu anda bile yaşandığını belirtti.

45