Gündem
25 Eyl 2012 16:38 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 14:11

TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONU'NUN GENEL KURULUNA TEPKİ

Türkiye genelindeki çeşitli illerdeki gazeteciler cemiyetleri, TGF'nin genel kuruluna tepki gösterdi.

Türkiye genelindeki çeşitli illerdeki gazeteciler cemiyetleri, “Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun genel kuruluna tepki gösterdi.

İşte cemiyetler tarafından yapılan ortak açıklama:

Kongreyi yasal çerçeve içerisinde, yapması gereken Türkiye Gazeteciler Federasyonu yönetimi, hukuk dışı uygulamalarına kongre öncesi başlamıştır.

Aşağıda imzası bulunan TGF üyesi gazeteciler cemiyetleri, basın meslek örgütleri ve TGF kurucu başkanlarınca asla kabul edilmeyecek olan ve kamuoyunun bilgisine sunulması konusunda fikir birliğine varılan hukuk dışı uygulamalar şunlardır:

71 üye basın kuruluşuna sahip Federasyon’un 15 yıllık tarihinde bir ilk yaşanmış ve Pazar günü yapılacak seçime 2 gün kala, Cuma günü mesai saati bitiminin ardından delege listeleri açıklanmıştır. Açıklanan listede Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği, Radyo ve Televizyon Gazeteciler Derneği, Çukurova, Yalova, İskenderun, Karabük ile Çanakkale Gazeteciler Cemiyetlerinin toplam 28 delegesine yer verilmemiştir. Üstelik genel kurullarında üst kurul delegelerini seçen, bu süreçte mevcut TGF yönetimini desteklemediklerini deklare eden 4 cemiyet, kongreye alınmamıştır. (Böylece TGF yönetimi, hazirun listesini 21 Eylül Cuma günü saat 17.02’de açıklayarak muhalif olarak düşündükleri Gazeteciler Cemiyetlerinin yargı yoluna giderek genel kurula katılma hakkını elde etmeleri, gereken süre verilmeyerek engellemiştir.)

Hukuk dışı uygulamalar divan seçimi ile devam etmiş, divan kurulunun oluşturulması için verilen önergelerin oylanmasından önce hazirun sayısı söylenmemiştir. Divan kurulu için oy kullanan delegelerin sayımı ise, tarafsız bir kişi tarafından yapılması gerekirken, önerge sahibi başkan tarafından tek başına yapılmış, delegelerin sayımında hata yapıldığına ilişkin itirazlar dikkate alınmamıştır.

Taraflı tutum sergileyen Divan Kurulu, hukuksuz uygulamalarına daha ilk önergede başlamıştır.  Haziruna alınmayan 4 gazeteciler cemiyetinin 16 delegesi için Medenî Kanunu’nun 79. Madde’sinin son fıkrasında yer alan; “(…) toplantıda hazır bulunan üyelerin en az onda biri tarafından görüşülmesi yazılı olarak istenen konuların gündeme alınması zorunludur” hükmü gereğince önerge verilmiştir. Önerge, yasal sınır olan 25 imzanın yaklaşık 3 katı delegenin imzasını taşımasına rağmen Divan Kurulunca yasa hiçe sayılmış, yapılan tüm uyarılara karşın gündeme alınmamıştır.

Diğer yandan, gündemin oylanması sırasında divan başkanı “gündemi kabul edenler” ifadesini kullanmış, kabul etmeyenleri oylamadan “kabul edilmiştir” diyerek “oldu bittiye” getirmiştir. Divanın bu hukuk dışı uygulaması kongre salonunda gerilimi tırmandırmış ve delegeleri olumsuz etkilemiştir.

Bu taraflı tutum ısrarla sürdürülmüş, kongreye alınmayan 16 delegenin kürsüde konuşmaları için verilen önergeler, yine yasalar çiğnenerek dikkate alınmamıştır. Demokrasinin gereği olan ifade özgürlüğü, divan tarafından engellenmiş, TGF yönetimince mağdur edilen ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanlar Konseyi üyesi olan gazeteciler cemiyetlerinin başkanları kürsüde konuşturulmayarak,  demokrasi ayıbına imza atılmıştır.

Öte yandan, üye gazeteciler cemiyetlerine ve delegelerine haber verilmeden kağıt üzerinde yapılan ve halen yargı süreci devam eden bir önceki tüzük kongresiyle 11 kişiden oluşan TGF yöneticileri kendilerini doğal delege ilan etmiştir. Genel kurullarında seçilmemiş 11 doğal delegeyle kongreye katılmışlar, seçimi de bu 11 oy farkla kazanmışlardır.

TGF yönetimi ve divan kurulu gerçekleştirilen genel kurulda yasaları hiçe saymış, seçim sonucunu tartışmalı hale getirmiştir.

Mevcut TGF yönetimini; (hukuki haklarımızı saklı tutarak) kongreye alınmayan gazeteciler cemiyetlerinin oy kullanma haklarını iade edip, hukuk kuralları içerisinde üye tüm gazeteciler cemiyetlerinin katıldığı, demokrasinin gereklerinin yerine getirildiği yeni bir genel kurul yapmaya davet ediyoruz. 25 Eylül 2012

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Güzbey
Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni
Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tolga Gül
Bartın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Güngör Yavuzaslan
Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız
Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı M. Nuri Kolaylı
Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği Başkanı Kenan Macit
Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir
Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Önder Varol
Doğu Anadolu Gazeteciler Feridun Fazıl Özsoy
Edirne Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Sarılarlı
Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Köse
Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) Başkanı Nazmi Bilgin
Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abdullah Sabri Kocaman
Giresun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bekir Bayram
Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan
İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şehmuz Aslan
Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abid Vanlı
Karabük Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Karaaslan
Kars Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yücel Sezer
Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüsnü Acar
Kırıkkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Selci
Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu
Kilis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Barutçu