Gündem
11 Mayıs 2021 00:51 Son Güncelleme: 11 Mayıs 2021 01:29

Türkiye, Filistinliler için sokaklara döküldü!

Türkiye'nin birçok ilinde de çok sayıda kişi İsrail'in Gazze'ye saldırılarını protesto etmek için sokaklara çıktı. İstanbul’da çok sayıda kişi İsrail Başkonsolosluğu önünde toplandı.

İstanbul’da, İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarını protesto etmek için İsrail Başkonsolosluğu önünde gösteri düzenlendi. Bayrak ve pankartlarla yürüyerek konsolosluk önüne gelenler ‘Kahrolsun İsrail’ sloganlarıyla İsrail’e tepkilerini gösterdi.

Ankara'da da İsrail'in saldırıları protesto edildi, TBMM önünde başlayan yürüyüş, İsrail Büyükelçiliği konutu önüne kadar devam etti.

İstanbul ve Ankara dışında İsrail'in saldırılarına karşı Adana'daki 27 sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve yaklaşık 2 bin kişi  ABD Konsolosluğu önünde toplandı.

Polis, eylemcilerin bulunduğu alanda yoğun güvenlik önlemli alırken, kalabalık İsrail ve ABD karşıtı sloganlar attı. Sivil toplum temsilcileri tek tek mikrofonu ellerine alarak İsrail'in saldırılarını lanetledi. Konuşmaların ardından alanı dolduran binlerce kişi, yüzlerce araçtan oluşan konvoy ile Filistin'e destek için kentte tur attı.

Adana dışında ise Tokat, Niğde, Şırnak, Çanakkale, Ordu, Diyarbakır, Tekirdağ, Yalova, Van ve çok daha fazla ilde çok sayıda sivil toplum kuruluşu, İsrail'in Mescid-i Aksa'daki sivillere saldırısını protesto etmek için protesto düzenledi.