Gündem
11 Eki 2010 19:34 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 11:42

TÜRKÇE'NİN ALTIN SESİ KARTAL'DA ANILDI

Gazeteci yazar Nedret Selçuker, ölümünün ikinci yılında Hasan Âli Yücel Kültür Merkezinde düzenlenen törenle anıldı.

TÜRKÇE'NİN ALTIN SESİ KARTAL'DA ANILDI
Radyo ve Televizyon alanında ilk devlet sanatçısı olan gazeteci yazar Nedret Selçuker, ölümünün ikinci yılında Kartal Hasan Âli Yücel Kültür Merkezinde düzenlenen törenle anıldı.
 
Sunuculuğunu Şefika Keskin’in yaptığı programda sahneye çıkan Nedret Selçuker’in eşi Selma Selçuker yaptığı konuşmada; ‘Altınok Öz ve ekibine minnet dolu teşekkür ediyorum. Sayın Başkan ‘Nedret Selçuker gibi kıymetli bir insanı, Kartal Hasan Âli Yücel Kültür Merkezinde analım’ dedi. Sağ olsun Öz o kadar vefalı ki kendisine anlatılacak söz bulamıyorum dört dörtlük bir insan dedi. Programın ilk bölümünde Nedret Selcuker’in kendi sesinden şiirler ve  devlet sanatçılığı ve sunuculuk yıllarından oluşan kısa film ve fotoğraflarından oluşan slayt gösterimi yapılarak hayatı anlatıldı.
 
 “Türkçe Aşığı Nedret Selçuker” isimli söyleşiye Kartal Belediye Başkanı Op.Dr. Altınok Öz ve Başkan Yardımcıları ile program konukları; Halit Kıvanç, Ahmet Selçuk İlkan, Ahmet Özdemir, Selçuker’in dostları ve sevenleri katıldı. Programa katılan konuşmacılar yaptıkları konuşmalarda Selçuker’le ilgili anılarından, duygularından bahsettiler. Halit Kıvanç “Nedret Ankara’ya gittiğinde milletvekili ve bakan gibi makam sahibi olmak için gitmedi. O sadece Türkçenin doğru kullanılması için savaştı” derken, Ahmet Selcuk İlkan “Türkçeyi yanlış kullandığımda beni her zaman uyarırdı, tam bir Türkçe aşığıydı” dedi. Ahmet Özdemir ise “Nedret konuşmalarında noktaya, virgüle, imlâya, vurguya çok dikkat ederdi bunu konuşmalarında hissederdiniz” dedi
 
Kartal Belediye Başkanı Op.Dr. Altınok Öz programın kapanışında yaptığı konuşmada ‘Nedret Selçuker ve gönül dostlarını saygı ile selamlıyoruz. İlçemizin bir değerini, ilçemizde güzel Türkçemize sahip çıkmış bir kişiyi, Kartal’da anmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Başkan Öz belediye olarak Nedret Selçuker’i adına okullarda bir yarışma programı yapmayı düşündüklerini de belirtti.
 
Kartal’ın değerlerine sahip çıkacağız diyen Başkan Öz “Neyzen Tevfik’e sahip çıktık. Kartallı Kâzımı Kartal’da anıtlaştıracağız. Nedret Selçuker gibi değerli sanatçımızı Kartal’da anacağız Kartal’da yaşatacağız. Bunu yaparken de Türkçemize sahip çıkacağız. Bu etkinliklerin sadece bu yıl değil her yıl Kartal’da yapılmasını istiyorum. Nedret Selçuker’in şahsında Türkçemize sahip çıkanlara saygı duyuyorum.” dedi. Başkan Öz program sonunda Selma Selçuker’e ve programa katılan konuşmacılar Halit Kıvanç, Ahmet Selçuk İlkan, Ahmet Özdemir’e Kartal maketi hediye etti.