Gündem
16 Eki 2014 16:40 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:49

Turkcell'e İran'dan kötü haber

Turkcell'in İran'da ikinci GSM lisansı konusunda düştüğü ihtilafı çözmek için, uluslararası tahkim mahkemesine yaptığı müracatın kabul edilmediği bildirildi.

Google Haberlere Abone ol
İran merkezli Mehr haber ajansına isminin açıklanmasını istemeyen İran cumhurbaşkanlığına bağlı Uluslararası Hukuk İşleri Merkezi'nden bir kaynak, uluslararası tahkim mahkemesinin, Turkcell'in İran hükumetine yönelik şikayetini kabul etmediğini söyledi.

İran'da ikinci cep telefonu operatörü lisans ihalesine giren Türkcell, ülkede bir süre çalışma yapmış, daha sonra İran, sözkonusu operatör ihalesini ihaleyi kazanamayan Güney Afrika şirketlerinden MTN Group'a vermişti. Bunun üzerine Turkcell, İran hukümetini, 2008 yılının Ocak ayında uluslararası tahkim kuruluna şikayet etmişti.

Tahkim kurulunun Turkcell'in şikayetine yönelik kararı, İran-Türkiye yatırım teşvik ve destek sözleşmesine dayanarak verilen ilk karar olması sebebiyle ayrı bir öneme sahip.

"Turkcell, olası hukuki başvuru imkanlarını değerlendiriyor"

Bu arada, Turkcell'den Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, şirketin, hakem heyeti tarafından verilen karar hakkında olası hukuki başvuru imkanlarını değerlendirdiği belirtildi.

Turkcell'in, İran İslam Cumhuriyeti'nde GSM şebekesi işletilmesi konusunda açılan ihale sonucunda lisans almaya hak kazandığı belirtilen açıklamada, "Ancak İran İslam Cumhuriyeti tarafından haksız bir biçimde lisansın başka bir firmaya verilmesi nedeniyle, 11 Ocak 2008 tarihinde İran İslam Cumhuriyeti aleyhine bir tahkim süreci başlatılmıştı" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, hakem heyetinin davayı görmekte yetkisiz olduğuna karar verdiği de kaydedildi.
ETİKETLER
#iran #turkcell #gsm