Gündem
02 Mar 2012 17:45 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 13:24

TURKCELL'DE O ŞART KALKTI, KARAMEHMET RAHATLADI!

Londra'daki yüksek mahkeme, Altimo'yla Turkcell konusundaki dava sürecinde Çukurova'nın 1.45 milyar dolar yatırma şartını kaldırdı.

Turkcell'in yüzde 13.22 hissedarı Rus Altimo'nun Başkan Yardımcısı Mustafa Kıral, Londra'daki yüksek mahkeme olan Privy Council'in, Çukurova Grubu ile Altimo arasındaki Turkcell'deki paylara ilişkin dava sürecinde 1.45 milyar doların mahkemeye yatırılma yönündeki şartını kaldırdığını söyledi.

Reuters'ın konuyla ilgili sorusu üzerine Kıral, "Privy Council'in verdiği kararla Çukurova'nın paylarının şu an için Altimo'ya devri söz konusu olmayacak. İki grup arasındaki dava sürecinin bu yıl sonuna kadar sonuçlanması bekleniyor" dedi.

Çukurova, 2005 yılında o zamanki ismiyle Rus Alfa Grubu ile 3.3 milyar dolarlık bir finansman paketi oluştururken, paket kapsamında Alfa dolaylı olarak yüzde 13.22'lik Turkcell hissesini 1.6 milyar dolara satın almıştı. Alfa ayrıca yaklaşık yüzde 13.8'lik Turkcell hissesi üzerine de Çukurova'ya 1.7 milyar dolarlık kredi karşılığında rehin koymuştu. Çukurova bu paket kapsamında yaklaşık 350 milyon dolarlık borç geri ödedikten sonra, Altimo kalan 1.35 milyar dolarlık borcun geri ödenmesinde Çukurova'nın birden fazla defa temerrüde düştüğünü iddia ederek, tarafların arasındaki sözleşme uyarınca yetkili yer mahkemesi olan British Virgin Adaları'nda konuya ilişkin davalar açmıştı.

Doğu Karayip Mahkemesi 5 Aralık tarihli kararında ise, Çukurova Grubu'nun 1.45 milyar doları 90 gün içinde mahkemeye yatırması gerektiğini belirtmişti.