Gündem
30 Kas 2023 19:35 Son Güncelleme: 30 Kas 2023 19:38

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, mahkeme kararıyla görevden alındı

TSK'nın kimyasal silah kullandığına ilişkin sözleriyle Türkiye kamuoyunda infial yaratan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, PKK propagandası yapmak suçundan 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Fincancı'nın ve TTB Merkez Konseyi görevden alınmaları talebiyle açılan davada da karar verildi.

Mahkeme kararıyla TTB Merkez Konseyi üyelerinin görevine son verildi.

TTB MERKEZ KONSEYİ ÜYELERİ GÖREVDEN ALINDI

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi yönetiminin düşürülmesi talebiyle açılan davada karar verildi. Ankara 31'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasında görevden alınmaları istenen TTB Merkez Konseyinin üyeleri ile avukatları katıldı. Hakim, bu duruşmada dosyanın karara bağlanacağını söylemesi üzerine avukatlara söz verdi. Avukatlar, başsavcılığın TTB Merkez Konseyinin görevden alınması talebinin reddedilmesini istedi. Kararını açıklayan hakim, TTB Merkez Konseyi yönetiminin düşürülmesine hükmetti.

FİNCANCI'DAN TSK'YA KİMYASAL SİLAH İFTİRASI

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında yaşanan olayda TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, katıldığı televizyon programında, TSK'ya kimyasal silah iftirası atmıştı. Mehmetçiğin kimyasal silah kullandığını öne süren Fincancı, "Daha önce de incelemiştim. Belliki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan, kimyasal gazlardan, zehirli gazlardan biri kullanılmış durumda. Çok çeşitli kimyasal silahlar var. Her ne kadar kullanılması yasak ise de ne yazık ki bu yasaklanmış silahların çatışmalarda kullanıldığını da görüyoruz." demişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ayrıca TTB Merkez Konseyi ve Fincancı'nın kuruluş amaçlarına aykırı faaliyette bulundukları gerekçesiyle görevlerine son verilmesi ve yerlerine yenilerinin seçilmesi talebiyle davaname hazırlayarak, Ankara 31'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'ne göndermişti.

TTB'NİN GÖREVDEN ALINAN MERKEZ KONSEYİ ÜYELERİ

Dr. R. Şebnem Korur Fincancı (Başkan)
Dr. Ali İhsan Ökten (II. Başkan)
Dr. Vedat Bulut (Genel Sekreter)
Dr. Alican Bahadır (Muhasip Üye)
Dr. Ahmet Karer Yurtdaş (Veznedar Üye)
Dr. Adalet Çıbık (Üye)
Dr. Kazım Doğan Eroğulları (Üye)
Dr. Onur Naci Karahancı (Üye)
Dr. Nursel Şahin (Üye)
Dr. Aydın Şirin (Üye)
Dr. Lütfi Tiyekli (Üye)