Gündem
03 Tem 2013 16:15 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:15

TÜRK SİNEMASI O'NU ANIYOR; KEMAL SUNAL'SIZ 13 YIL GEÇTİ!

Bugün, Türk Sineması'nın efsane oyuncusu Kemal Sunal'ın aramızdan ayrılışının 13. yıl dönümü.

11 Kasım 1944 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen Türk Sineması'nın en büyük oyuncularından Kemal Sunal, 3 Temmuz 2000'de aramızdan ayrıldı.

Hayatı boyunca 82 filmde rol alan unutulmaz oyuncu, ilk kez beyaz perdede Tatlı Dillim (1972) ile görüldü. Bunu 1974'te Salako takip etti. Sunal, bu filmlerle Türk Sineması tarihine adını Altın harflerle yazdıracak serüvenine başladı. Son filmi 1999'da Propaganda olan Kemal Sunal, 1977 yılında Kapıcılar Kralı'ndaki rolüyle Altın Portakal kazandı.

Köyden İndim Şehire, Hababam Sınıfı, Hanzo, Mavi Boncuk ve Şaban serileri ile Türk milletinin gönlüne giren Sunal, hep aynı lezzetle tekrar tekrar izlenen filmleri ve bu filmlerdeki replikleri ile hep hatırlarda olacak.

KEMAL SUNAL KİMDİR?

Üniversiteye başladığında hangi bölümde okuyordu?

Vefa Lisesi mezunu Sunal, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyordu. 12 Eylül döneminde yarım bırakmak zorunda kaldığı okulunu 1995 yılında tamamladı. Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nden mezun oldu. Sonra yüksek lisans da yaptı ve tezi kitap olarak yayınlandı.

İlk oynadığı film hangisiydi?

1973 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği, Emel Sayın ve Tarık Akan'ın başrollerde oynadığı "Tatlı Dillim" filminde Tarık Akan'ın basketbol takımında top koşturan oyunculardan birini canlandırdı. Fenomen haline gelen İnek Şaban'a giden ilk adım da bu rol oldu. Zeki Alasya ve Metin Akpınar da filmin oyuncuları arasındaydı.

Son oynadığı film hangisiydi?

Balalayka filminde oynuyordu ama filmin çekimleri için Trabzon'a giderken uçakta kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti.

Kaç filmde oynadı?

Tam 82 filmde oynadı.

Filmlerden çok para kazandı mı?

O dönemde Yeşilçam'da kimse çok büyük paralar kazanmıyordu.

Evli miydi?

1974 yılında Gül Sunal'la evlendi. Çiftin Ali ve Ezo adında iki çocukları oldu.

KEMAL SUNAL'IN ALDIĞI ÖDÜLLER

1977: 14. Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu, Kapıcılar Kralı

1998: 35. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yaşam Boyu Onur Ödülü, Kapıcılar Kralı

1989: 2. Ankara Film Şenliği, En İyi Erkek Oyuncu, Düttürü Dünya