Gündem
11 Şub 2021 12:27 Son Güncelleme: 11 Şub 2021 12:28

Türk Dışişleri'nden ABD'ye Kavala yanıtı

ABD Dışişleri'nin Osman Kavala'yla ilgili çağrısına Türk Dışişleri'nden yanıt geldi...

Google Haberlere Abone ol

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye'de 3 yıldan uzun süredir tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala'nın 'derhal serbest bırakılması' çağrısı yaptı.

Price, yaptığı yazılı açıklamada, "Kavala aleyhindeki yanıltıcı suçlamalar, devam eden tutukluluğu ve aleyhindeki davaların birleştirilmesi de dahil olmak üzere yargı sürecinin nihayete ermesinde devam eden gecikmeler, hukukun üstünlüğü ve demokrasiye saygının altını oymaktadır" ifadelerini kullandı.

Washington'un, ABD vatandaşı Dr. Henri Barkey'in, yargı sürecine dahil edilmesinin “endişeyle not ettiği” kaydedilen açıklamada, "Dr. Barkey aleyhindeki suçlamaların temelsiz olduğuna inanıyoruz" denilerek, davanın hızlı bir şekilde sonuca ulaştırılması gerektiği belirtildi.

Öte yandan açıklamada, "Türkiye'ye AİHM kararlarına uyma ve kendi iç hukuku ve uluslararası yükümlülükleri uyarınca davaya adil, şeffaf ve hızlı bir çözüm getirmesi konusunda ısrar ediyoruz" diye kaydedildi.

TÜRKİYE'DE ABD'YE YANIT

Türkiye’den ABD’ye yanıt gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy yaptığı açıklamada "ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısı yapan açıklamasına yanıtımızı 28 Temmuz 2020 tarihinde vermiştik. Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez" ifadelerini kullandı.