Spor
22 Mayıs 2024 09:12 Son Güncelleme: 22 Mayıs 2024 09:19

Türk alüminyum devi icradan satılacak! Satışta dünya rekoru kırmıştı!

Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2023 yılında iflasına hükmedilen alüminyum devi Aygün Alüminyum taşınmazları icradan satışa çıktı. 20 ülkede faaliyet gösterirken iflas eden şirketin Tekirdağ’daki fabrikaları için belirlenen muhammen bedel 372 milyon 549 bin lira olurken, başlangıç fiyatı ise 339 milyon 444 bin lira oldu. Açık artırma şeklinde yapılacak olan satışta teklif verme süresi 28 Mayıs 2024 tarihinde sona eriyor.

MedyaRadar’dan Ercan Öztürk’ün haberine göre, bir zamanlar satışlarda dünya rekorları kıran alüminyum sektörünün dev ismi, şimdi icradan satışa çıktı. Rusya'dan Almanya'ya, İngiltere'den Belçika'ya kadar 20 ülkede faaliyet gösteren Aygün Alüminyum , 2023 yılında iflas etmişti. Çok sayıda borçlusu bulunan 45 yıllık köklü şirketin Tekirdağ Çorlu’da bulunan iki fabrikası açık artırma usulüyle satışa çıkarıldı. 1979 yılında İstanbul, Levent’te ticaret hayatına başlayan ve 45 yıldır hizmet veren Aygün Alüminyum şirketi Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesinin 14 Haziran 2023 tarihli kararıyla, iflasına hükmedildi.

BİLİRKİŞİ FİYAT BELİRLEDİ!

İflasına hükmedilen Aygün Alüminyum şirketinin taşınmazları için mahkeme Tuğba Delibaş ile Ferudun Çolak’ bilirkişi olarak görevlendirdi. 9 Ekim 2023 tarihinde hazırlanarak Bakırköy 1. İcra Mahkemesi’ne gönderildi. Aygün Alüminyum adına kayıtlı olan taşınmazların kıymet değerleri hesaplandı. Şirket adına kayıtlı olan Kartal’da yedi mesken, Esenler’de dört büro ve Tekirdağ Ergene’de aiki fabrika için belirlenen rakam 468 milyon 779 bin lira oldu. Bakırköy 1. İcra Dairesi ilk olarak fabrikaları satışa çıkardı. Tekirdağ Ergene’de 221 Ada 4 Parsel 1 Katlı Kargir Atölye Binası, İdari Bina, Mağaza, Garaj, Sığınak ve arsa için belirlediği muhammen bedel 262 milyon 549 bin lira oldu. Aynı yerde, 221 Ada 5 Parsel üzerinde bulunan ve üzerinde atölyenin olduğu bir diğer taşınmaz için ise 114 milyon muhammen bedel belirlendi. Satışlar 28 Mayıs 2024 tarihinde açık artırma usulüyle satılacak.

NATO BİNASININ CEPHESİNDE ONLARIN İMZASI VAR!

İstanbul finans Merkezi kulelerinin dış cephe panel montajı giydirme ve çatılarını Aygün Alüminyum tarafından yapıldı. Geçmiş dönemde Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Sibirya, Macaristan, Polonya, Romanya’da ve en son Belçika Brüksel'deki NATO Merkez binasının dış cephesinde de Aygün Alüminyum imzası bulunuyordu. Rusya’da çok sayıda projeye imza atan şirketin iflas ettiği 2023 tarihinde tam bin çalışanı bulunuyordu.

2017 yılında dünya genelinde satış rekoru kıran firmanın faaliyet alanları ise şöyle;

Panel ve yarı panel giydirme cephe sistemleri,

İki veya dört kenar strüktürel silikon giydirme cepheler,

Özel dizayn giydirme cephe sistemleri,

Paslanmaz çelik giydirme cepheler,

Standart giydirme cephe sistemleri,

Planar cephe sistemleri

Alüminyum kompozit panel cephe kaplamaları,

Şeffaf çatı ve ışıklıkları,

Yangın Dayanımlı Giydirme Cephe ve Yangın Kapıları,

Kurşuna ve Bombaya dayanıklı konvansiyonel doğramalar,

Manuel-otomatik kayar ve döner kapılar,

Aygün Küpeşte ve Korkuluk sistemleri,

Seramik cephe kaplamalar,

Çelik konstrüksiyon işleri,

Terracotta Cephe Kaplamaları,

Özel Dizayn Güneş Kırıcı sistemler