Gündem
28 Mayıs 2014 09:56 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:13

Turgay Ciner'e Show TV şoku! Mahkeme satışı durdurdu!

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, TMSF’nin el koyduğu Show TV’nin ihalesiz biçimde Ciner’e satılmasını hukuka aykırı buldu. Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, TMSF tarafından 402 milyon dolara Ciner Grubu’na satılan Show TV’de, “yürütmeyi durdurma” kararı verdi. Mahkemenin kararı, ihalesiz olarak Ethem Sancak’a verilen Akşam Gazetesi, Güneş Gazetesi ve Sky360’ın satışını da tartışmalı hale getirdi. Taraf'tan Hüseyin Özay'ın haberine göre Show TV’nin satışı ile ilgili kararın ayrıntıları şöyle:

AKSOY DAVA AÇTI
TMSF; İnterbank’tan kaynaklanan borçlar nedeniyle Çukurova Grubu’nun Show Tv, Akşam Gazetesi, Güneş Gazetesi ve SKY360 TV gibi medya kuruluşları ile BMC şirketine geçtiğimiz yılın Mayıs ayında el koydu. El koyma işleminden yaklaşık 15 gün sonra da, Show TV ihalesiz olarak Ciner Grubu’na 402 milyon dolara satıldı. Ancak TMSF, bu kez farklı bir yöntem izleyerek, satış bedelini, kanalın piyasaya olan borçlarını ödedikten sonra tahsil etti. Bu çerçevede, 402 milyon doların 305 milyon doları borçlara sayıldı. 97 milyon doları ise tahsil edildi. Bu durum kamuoyunda büyük tartışmalara yol açtı. Kanalın küçük hissedarı olan ünlü iş adamı Erol Aksoy da, satış işleminin iptali için İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme yaklaşık 8 aylık incelemenin sonucunda kararını 14 Mayıs 2014 tarihinde verdi. Karar, taraflara da tebliğ edildi.

TMSF’YE “HUKUK” DERSİ
İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin 4 sayfalık kararında, mahkeme TMSF’ye ve hükümete adeta bir hukuk dersi verdi. Kararda, kanalın ihalesiz satılması, üçüncü kişilere olan borçların Fon alacağının önüne geçirilmesi gibi birçok nedenin mevzuata aykırı olduğu vurgulandı. Kararda, yürütmenin durdurulması konusunda karar verecek düzeyde bilgiye ancak ulaşılabildiği kaydedildi. Mahkeme; kararın gecikmesi halinde telafisi güç veya imkansız zararların meydana geleceğine dikkat çekti. Kararda şu ifadelere yer verildi:

“.... Dava konusu işlemin hukuka aykırı olduğu huusu davanını ve yargılamanın bu safhasında tespit edilmiş ve belirlenmiştir. Bununla birlikte hukuka aykırı olduğu tespit edilen bir idari işlemin hukuki geçerliliğinin devam etmesine müsaade edilmesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk devleti niteliği ile bağdaşmayacağı açıktır. Bu doğrultukda hukuka aykırı olduğu tespit edilen bir idari işlemin yalnızca hukuki geçirliliğinin bulunması veya devam etmesi yahut uygulanması hali hukuk ve hukuk devleti bakımından telafisi güç veya imkansız zararın tahakkuku veya doğması anlamına gelmektedir.”

Mahkeme kararında; telafisi güç zararların doğmasını engellemek için, satış işleminde yürütmeyi durdurma kararı verdi. Taraflar, mahkemenin Show TV’nin satışıyla ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararına itiraz edebilecekler. Bu esnada, satış işleminin tamamen iptali konusundaki dava da devam edecek.

Gözler Akşam ve SKY360’ta
İdare Mahkemesi’nin, Show TV’nin satış işleminde yürütmeyi durdurma kararı vermesi, gözlerin TMSF’nin geçtiğimiz yıl yaptığı işlemlere çevrilmesine yol açtı. TMSF, Show TV’nin ardından yine Çukurova Grubu’na ait Akşam Gazetesi, Güneş Gazetesi ve Sky360’ın da aralarında bulunduğu medya şirketlerini ihalesiz olarak Ethem Sancak’a devretmişti. TMSF, satış işlemlerini “Çukurova Grubu”nun yaptığını öne sürerek kendisini savunmuştu. Ancak, bu konuda devam eden mahkeme sürecinin TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül başta olmak üzere Fon Kurulu üyelerini de kapsayacağı tahmin ediliyor. Özellikle, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde internet sitelerinde yayınlanan ses kayıtlarında, satış işlemlerini TMSF’nin gerçekleştirdiği itiraf ediliyordu.