Gündem
04 Nis 2017 17:07 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 22:36

Tunus'ta DJ, gece kulübünde ezan çaldı, mekan kapatıldı!

Tunus'un turistik Hammamat beldesinde bir gece kulübünde ezanın elektronik müzik ile birlikte kullanılması ülkede tartışmaya neden oldu.

Tunus'un turistik Hammamat beldesinde bir gece kulübünde gerçekleşen eğlencede ezanın elektronik müzik ile kullanılması tepkiye yol açtı. Gece kulübünde sahne alan Britanyalı ve İsveçli müzisyenlerin görüntüler yayılmadan önce ülkeden ayrıldığı belirtildi.

CAYDIRICI ÖNLEMLER ALINACAK

Gece kulübünün bulunduğu Nabil Vilayeti Valisi Münevver el-Vertani, yaptığı açıklamada, "bölgenin dini hassasiyetlerine karşı saygısızlıkta bulunan işletmelere karşı caydırıcı önlemler" alacaklarını söyledi.

GECE KULÜBÜ KAPATILDI

Söz konusu videonun yayılmasının ardından, gece kulübünün kapatıldığını ve işletme müdürünün "ahlaki değerlere saldırı ve dini duygulara saygısızlık" suçlamasıyla gözaltına alındığını paylaşan Vertani, gece sahne alan Britanyalı ve İsveçli iki müzisyenin isimlerini vermeyerek bu kişilerin ezanı elektronik müzikle birlikte kullandığı bilgisini paylaştı.

İŞLETME MÜDÜRLERİ UYARILACAK

Vertani, bölgede faaliyet gösteren eğlence mekanlarının işletme müdürlerinin güvenlik birimleri tarafından çağrılacağını ve söz konusu durum hakkında uyarılacaklarını aktardı.

"ARAPÇA VE İSLAM HALKIN OMUR İLİĞİDİR"

Eski Tunus Cumhurbaşkanı ve Tunus İrade Hareketi Başkanı Muhammed Munsif Merzuki, Söz konusu olaya ilişkin sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, "Arapça ve İslam halkın omuriliğidir. Bunlara dokunulması kabul edilemez. Herhangi bir müdahale bütün vücudun yıkılmasına neden olur." ifadelerini kullandı.
Merzuki, paylaşımında ayrıca gece kulübü sahibinin de cezalandırılması talebinde bulundu.