Tüm gözler 6 aylık enflasyon verilerinde! İşte emekli ve memurun tahmini yeni maaş tablosu

Temmuz ayında emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranı merakla beklenirken tüm gözler 6 aylık enflasyon verilerine çevrildi. Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'ndeki ilk 6 aylık enflasyon tahmini yüzde 40.75 olarak açıklandı. Eğer bu tahmin tutarsa SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 40.75, memurların ve memur emeklilerinin maaşına ise yüzde 40.25 zam yapılacak.

Tüm gözler 6 aylık enflasyon verilerinde! İşte emekli ve memurun tahmini yeni maaş tablosu - Sayfa 1

Son zamanlarda art arda gelen zamlar, vatandaşın alım gücünün düşmesi ve hayat pahalılığı sonrasında temmuz ayında asgari ücrete zam yapılacağı iddiaları ortaya atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu konuda bir sinyal vererek gerekli düzenlemeler için çalıştıklarını belirtti.

18
Tüm gözler 6 aylık enflasyon verilerinde! İşte emekli ve memurun tahmini yeni maaş tablosu - Sayfa 2

GÖZLER MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA YAPILACAK ZAMDA
Memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam içinse tüm gözler 6 aylık enflasyon rakamlarına çevrildi. Milyonlarca vatandaş "En düşük emekli ve memur maaşı ne kadar olacak?" sorusuna yanıt ararken, söz konusu zam oranıyla ilgili ipucu Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'ndeki enflasyon tahmini ile geldi.

28
Tüm gözler 6 aylık enflasyon verilerinde! İşte emekli ve memurun tahmini yeni maaş tablosu - Sayfa 3

YÜZDE 35'LİK ZAM KESİNLEŞTİ
Şu ana kadar Ocak-Mayıs enflasyonu yüzde 35.64 olarak gerçekleşti. 5 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 35.64'e, memurların ve memur emeklilerinin zammı ise yüzde 28.14 fark ile yüzde 35.14'e yükseldi.

38
Tüm gözler 6 aylık enflasyon verilerinde! İşte emekli ve memurun tahmini yeni maaş tablosu - Sayfa 4

6 AYLIK ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 40,75 OLARAK AÇIKLANDI
Haziran enflasyonu ise 4 Temmuz pazartesi günü açıklanacak. Dün açıklanan Piyasa Katılımcılar Anketi'nde ise Haziran ayı enflasyon tahmini yüzde 37,7 oldu. Bu tahmin gerçekleşirse, ilk 6 aylık enflasyon yüzde 40.75 çıkacak.

48