Gündem
21 Eki 2021 13:22 Son Güncelleme: 21 Eki 2021 13:32

TÜGVA’nın ifşa edilen belgelerinden Selman Öğüt çıktı! İşte yıllık maaşı...

Doç. Dr. Selman Öğüt'ün son günlerin en çok tartışılan vakfı TÜGVA'dan maaş aldığı ortaya çıktı.

TÜGVA'ya ilişkin yeni sızan belgelerde AK Parti’deki “Pelikancı” ekibin önde gelen isimlerinden olduğu öne sürülen ve 2010 yılında teslim ettiği, akademik kriterler açısından "kabul edilemez benzerlikteki" yüksek lisans tezinin sahibi Selman Öğüt de çıktı.

YILLIK 60 BİN LİRA

Cumhuriyet'ten Gizay Çelik'in haberine göre son olarak 2016-2017 yılına ait "TÜGVA Bölge Uzmanı Bütçe Tablosu’na" göre Öğüt’ün, aylık 5 bin TL maaş aldığı ortaya çıktı. Belgeye göre TÜGVA, Öğüt’e “12 aylık koordinatörlük” kapsamında 60 bin TL ödemede bulundu.

İşte o belge...

TÜGVA’ya ait olduğu belirtilen tabloya göre, yurtdışı yaz okulunun yanı sıra yabancı diller için “eğitmen” giderleri dahil olmak üzere toplamda bir milyon 80 bin 440 TL ödeme yapıldığı da anlaşıldı.

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ'NDEN KOVULMUŞTU

Medipol Üniversitesi ile ilişkisi kesilen Öğüt’ün, Marmara Üniversitesi’nden 2010 yılında tez jürisinden geçen, “The sea politics of the EU in the framework of 1982 un convention on the law of the sea” (Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi çerçevesinde AB’nin deniz politikası) başlıklı yüksek lisans tezinin yüzde 51 oranında başka bir tezle “benzerlik” taşıdığı tespit edilmişti.

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün tezlere ilişkin orijinallik raporunda “Benzerlik oranı yüzde 30’u geçmemelidir” maddesi yer alıyor. Raporda ayrıca, bu oranların üzerinde çıkan tezlerin belirtilen oranlar sağlanana kadar tez savunmasına alınmayacağı belirtiliyor.