Gündem
31 Mar 2016 09:11 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:26

TSK'dan ünlü köşe yazarına darbe bildirisi: Haddini aşan haber ve yorumlar...

Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin darbe yapacağı iddialarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Genelkurmay Başkanlığı son süreçte sıkça gündeme gelen, "darbe yapılacağı" iddialarına dair resmi sitesinden açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada; "Türk Silahlı Kuvvetlerinde disiplin, mutlak itaat ve tek emir komuta esastır. Hiçbir yasa dışı, emir-komuta hiyerarşisi dışı oluşum ve/veya harekete taviz verilmesi söz konusu değildir" denildi.

TSK'nın açıklaması şöyle:

"Ülkemizin ve milletimizin birlik, bütünlük ve güvenliği için, görevlerinin ifasında Anayasa'da belirtilen hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ve demokratik toplum olmanın gerekleri prensiplerine bağlılığı temel esas alarak, Anayasa ve yasalar çerçevesinde kendisine verilen görevler doğrultusunda yurt içinde ve sınır ötesinde teröristle mücadele eden TSK; bazı il ve ilçelerde de gece gündüz demeden, hiç bir zorluğa aldırmadan, her türlü fedakarlık ve kahramanlığı göstererek, polis ve korucularla omuz omuza operasyonlarını aralıksız sürdürmektedir.

Hal böyle iken bazı medya organlarında hiç bir dayanağı olmadan yapılan haber ve yorumlar doğal olarak kahraman silah arkadaşlarımızın moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemekte, tüm mensuplarımızı rahatsız etmektedir.

Milletinin engin sevgi ve güveninden güç alan, demokrasiye bağlılığını her ortamda dile getiren Türk Silahlı Kuvvetlerinde idari ve adli mekanizmalar sürekli ve etkin olarak çalıştırılmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinde disiplin, mutlak itaat ve tek emir komuta esastır. Hiçbir yasa dışı, emir-komuta hiyerarşisi dışı oluşum ve/veya harekete taviz verilmesi söz konusu değildir.

Bambaşka saiklerle yapıldığı anlaşılan ve hiçbir hukuki, insani, vicdani ve akli dayanağı olmayan, basın etiğinden ve üslubundan uzak, haddini aşan haber ve yorumları yapanlar hakkında hukuki işlemler başlatılmış ve suç duyurusunda bulunulmuştur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

RUS UÇAĞINI FETHULLAHÇI PİLOTLAR DÜŞÜRDÜ DEMİŞTİ

Genelkurmay Başkanlığı'nın bu sert açıklamasının muhatabının Sabah'ta yazan Rasim Ozan Kütahyalı olduğu öğrenildi.

Kütahyalı Pazar günkü, “Türkiye ve Erdoğan'ı hedef alan operasyonlar” başlıklı yazısında, Rus uçağının “Fethullahçı” pilotlar tarafından düşürüldüğünü ve F-16 pilotlarının yüzde 50'sinin “Fethullahçı” olduğunu iddia etmekle kalmamış, “2016 yılında TSK'dan toplu şekilde atılacak bunlar. Hulusi Akar direnmeye kalkarsa da istifasını verir. Bu kadar basit” demişti.

Bu açıklama ile Genelkurmay'ın Rasim Ozan Kütahyalı hakkında suç duyurusunda bulunduğu da ortaya çıkmış oldu.