Gündem
23 Mar 2015 12:12 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:08

TSK'dan Öcalan'ın o sözlerine sert yanıt!

Abdullah Öcalan’ın Diyarbakır'daki Nevruz mitinginde okunan mektubunda yer alan ve çokça tartışılan “Eşme ruhu” ifadelerine ilişkin Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) açıklama geldi.

Abdullah Öcalan’ın Diyarbakır'daki nevruz mitinginde okunan mektubunda yer alan ve çokça tartışılan “Eşme ruhu” ifadelerine ilişkin Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) açıklama geldi.

Açıklamada şöyle denildi:

1. Bazı basın yayın organlarında; hiçbir zaman muhatabımız olmayan ve olmayacak olan terörist başının “EŞME RUHU” açıklamasına atfen, Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun SURİYE toprakları içinde yer değiştirmesi ile ilgili olarak “TSK ile PYD/PKK’nın işbirliği yaptığı” yolundaki yayın ve haberler tamamen gerçek dışı olup; 31 yıldır Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Anayasal düzenini değiştirmeyi hedefleyen bir terör örgütü ile silahlı mücadele eden ve bu uğurda binlerce şehit ve gazi vermiş olan şerefli, haysiyetli ve onurlu Millî Ordu Türk Silahlı Kuvvetlerine bu yakıştırmayı yapan kişileri ve yayın organlarını Yüce Türk Milleti önünde şiddetle kınıyoruz.

2. Türk Silahlı Kuvvetleri, kendisine yasalarla verilmiş görevleri ve Hükümetlerimizin talimat ve direktifleri doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Yüce Türk Milleti’ne yönelik her türlü terör örgütü ile mücadele etme azim ve kararlılığını sürdürmektedir.

3. Açıklamalarımızda defaatle vurguladığımız üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri, iç siyasi çekişmelerin bir aktörü olmayacak, Demokratik, Laik, Sosyal, Hukuk Devleti’nin gereklerini yerine getirmeye devam edecektir.

ÖCALAN NE DEMİŞTİ?

Öcalan’ın mektubunda, "eşme ruhu" vurgusu şu cümlelerle yer almıştı:

"Hem bölgemiz için hem de uluslararası dünya için büyük anlamı olan Kobani direnişini ve zaferini selamlıyorum. Bu temelde gelişen 'Eşme ruhunu' halklarımız arasında yeni tarihin sembolü olarak selamlıyorum. Yukarıda belirlemeye çalıştığım tüm bu saptamalar tek cümleyle tarihimizin ve güncelliğimizin toplum olarak yeniden revizyonu, restorasyonu ve yeniden inşası için değerli bir çağrıdır."