Gündem
08 Ara 2019 09:47 Son Güncelleme: 08 Ara 2019 09:55

TSK, Özgür Arduç ile ilgili 15 yıl önce uyarmış: “Saldırgan ve suça meyilli”

Ordu’da 20 yaşındaki balerin Ceren Özdemiri’i evinin önüne öldüren Özgür Arduç ile ilgili TSK’nın 15 yıl önce hazırladığı raporda Arduç’un “Saldırgan ve suça meyilli” olduğu belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

Ordu’da 20 yaşındaki Ceren Özdemir’i evinin önünde bıçaklayarak öldüren Özgür Arduç ile ilgili dikkat çeken bir gerçek ortaya çıktı. TSK’nın 2005 yılında askerliğini yaparken firar eden Arduç ile iglili hazırladığı raporda dikkat çeken ifadeler kullandığı öğrenildi. Raporda, Arduç’un “Saldırgan ve suça meyilli” olduğu belirtildi.

Hürriyet gazetesinden İsmail Saymaz’ın haberine göre, Özgür Arduç, 9 Mart ve 5 Nisan 2005 tarihlerinde askerlikten firar etti. Ardından 21-22 Mayıs 2005’te de askeri cezaevinde isyana kalkıştı. Bu gelişme üzerine, askerliğe elverişli olup olmadığının belirlenmesi için 15-16 Haziran 2005’te Sarıkamış Askeri Hastanesi Psikiyatri Kliniği’ne yatırıldı.

Ruhsal muayenesinde “Mizacı kızgın ve sosyabilitesi güven telkin etmiyor” denilerek Özgür Arduç için şu teşhis konuldu: “Çocukluğundan beri otoriteyle problemlerinin olduğu, impulsivite (davranışlarına bir limit koyamayan), saldırganlık, askerliğin gereklerini yerine getirmediği, suç işlemeye meyilli olduğu anlaşılmaktadır.”

ASKERLİĞE UYGUN DEĞİL

İleri derecede antisosyal kişilik bozukluğu tanısı konan Arduç, 9 Mart 2005’te “Askerliğe elverişli değildir” raporu verilerek terhis edildi.

CEZAİ EHLİYETİ VAR

Özgür Arduç, terhis edildikten birkaç ay sonra, 6 Ağustos 2005 tarihinde Ordu’da o zaman 15 yaşında olan Dinçer Akçevre’yi bıçakladı. Arduç, saldırıdan sonra Ordu Devlet Hastanesi’nde muayene edildi. 9 Mart 2006 tarihli muayene raporunda, “Cezai ehliyetini etkileyecek düzeyde psikiyatrik hastalık tespit edilmediği” vurgulandı. Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu’nun raporunda da, ‘antisosyal kişilik bozukluğunun tek başına cezai sorumluluğu etkilemeyeceği’ vurgulandı.

SALDIRGAN VE SUÇA MEYİLLİ

*Mizacı kızgın.

*Güven vermiyor.

*Otoriteyle sorunları var.

*Davranışlarına sınır koyamıyor.

*Saldırgan. m Suça meyilli.

*Askerliğe elverişli değil.

BABASI DA CİNAYET İŞLEMİŞ

Ceren’in katili Özgür Arduç'un babası Hüseyin Arduç'un da yıllar önce cinayet işlediği ortaya çıktı. Hüseyin Arduç, 1989 yılında Amasya'da kayınvalidesi ile bir kişiyi öldürdü. Cezaevinden çıktıktan sonra ise ismi öğrenilmeyen bir akrabasınca öldürüldü.

O dönem 5 yaşında olan Özgür Arduç akrabaları tarafından yetimhaneye verildi.