Gündem
13 Haz 2023 11:49 Son Güncelleme: 13 Haz 2023 11:52

TSK içindeki FETÖ yapılanmasına operasyon! 5 ilde düzenlendi…

TSK içindeki FETÖ yapılanmasına 5 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

İçişleri Bakanlığı, "FETÖ’nün sözde 'Askeri Mahrem Yapılanması' içerisinde faaliyette bulundukları" değerlendirilen 14 kişiye operasyon düzenlendiğini duyurdu. 5 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda 13’ünün gözaltına alındığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle:

Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığımız koordinesinde FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Örgütün sözde “Askeri Mahrem Yapılanması” içerisinde faaliyette bulundukları değerlendirilen, örgütle iltisaklı şahıslar ile irtibatlı oldukları ve Ankesörlü/Kontörlü telefonlarla iletişim kurdukları tespit edilen, ifade ve teşhislerde adı geçen (14) şahsın yakalanmasına yönelik Ankara İli merkezli (Aydın, Ağrı, Artvin ve Çanakkale olmak üzere) (5) ilde eşzamanlı operasyon gerçekleştirilmiştir.

Düzenlenen operasyonda; (2)’si Yüzbaşı (1’i İhraç, 1’i Açıkta), (9)’u Astsubay (5’i Aktif,(1)’i İhraç, 3’ü Emekli) ve (2)’si Eski Askeri Okul Öğrencisi olmak üzere toplam (13) şahıs, Örgütün sözde “Askeri Mahrem Yapılanması” içerisinde faaliyette bulundukları değerlendirilen, örgütün kriptolu haberleşme programı olan ByLock kullandıkları tespit edilen, ifade ve teşhislerde adı geçen (11) şahsın yakalanmasına yönelik Manisa ve İzmir illerinde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda; (1)’i Öğretmen (Aktif), (1)’i Avukat, (1)’i İşçi (Kamu-Aktif), (3)’ü Özel Sektör Çalışanı, (2)’si Emekli ve (3)’ü İşsiz olmak üzere toplam (11) şahıs, Örgüt içerisinde Mütevelli olarak faaliyet yürüttüğüne dair ifade ve teşhislerde adı geçen (1) şahsın yakalanmasına yönelik Elazığ’da gerçekleştirilen operasyonda (1) Emekli şahıs olmak üzere; Ülke genelinde toplam (25) şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.

Firari (1) şahsın yakalanmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir.

Ayrıca yapılan aramalarda 20.000 Türk Lirası, çok sayıda dijital materyal ve örgütsel doküman ele geçirilmiştir. Terör örgütünün faaliyetlerinin deşifre edilerek engellenmesine yönelik çalışmalar kararlılıkla sürdürülmektedir.

ETİKETLER
#fetö #tsk