TRT'ye yakışmadı! Tutunamayanlar hangi diziden kopya çekiyor?

TRT’nin yeni absürt komedi dizisi Tutunamayanlar’ın ilk bölümü biter bitmez bu yazıya başladım. “Yeni” diyorum çünkü eskisinin başına ne geldiğini biliyoruz.

TRT’nin yeni absürt komedi dizisi Tutunamayanlar’ın ilk bölümü biter bitmez bu yazıya başladım. “Yeni” diyorum çünkü eskisinin başına ne geldiğini biliyoruz.

Burak Aksak’ın yazıp Onur Ünlü’nün yönettiği Leyla ile Mecnun dizisi tam 104 bölüm yayınlandıktan sonra final yapamadan TRT ekranlarına veda eden bir TV efsanesi... Netflix’te, Youtube’de, yayınlandığı neresi varsa orada, hala çok izleniyor ve bitmeseydi keşke sitemi ediliyor. Bana göre dizi yakıtını tüketmişti ama o kadar bölüm yayınlandıktan sonra sağlam bir final sezonunu hak ediyordu.

Leyla ile Mecnun’u yapan ekip de bu iptal kararına şaşkındı ve sonraki sezonda Star TV’de yayınlanan Ben de Özledim dizisi de bunun üzerine kurulmuştu. Leyla ile Mecnun, en azından mezarı belli olsun diye olsa gerek, bu dizide 3 dakikalık bir bölümle final yapmıştı.

Leyla ile Mecnun’dan bu kadar bahsetmemin sebebi şu; Doğu Demirkol’un başrolünde oynadığı Tutunamayanlar, ilk bölüm itibariyle o dizinin kopyası adeta!

Başrolde, tıpkı Mecnun gibi bir baltaya sap olamamış avare avare dolanan Tarık karakteri var. Annesi ve kardeşiyle birlikte yaşıyor. Annesini oynayan Asuman Dabak, Mecnun’un annesini oynayan Asuman Dabak! Tarık’ın sürekli takıldığı bir kafe var, önünde çay içiyorlar falan. Gel de Erdal Bakkal’ı hatırlama! Yine L&M’de olduğu gibi zaman-mekanda acayip yolculuklar. İsmail Abi’yi ikame edecek uçuk bir yazar karakteri, başka mahalleliler ve dizinin finalinde bu maceranın Leyla’sı olacak İrem!

TRT bu proje için tutmuş absürt komedilerdeki oyuncuları bulmuş, oynatmış. Bir başka başarılı absürt komedi olan İşler Güçler’in Hakkı’sı, Şinasi Yurtsever neredeyse aynı karakteri aynı mimik ve jestlerle oynuyor. Çok severim onu izlemeyi ama bu aynılık hissi huzursuz ediyor. Kadroda yine o diziden Barış Yıldız var. Geniş Aile’den Bülent Çolak ve Bora Akkaş. Zafer Algöz abimiz de burada ama işte olmayan bir şey var!

Nedir o olmayan?

Burak Aksak ya da Selçuk Aydemir’in kalemi! Mustafa Karataş ve Osman Nail Doğan’ın yazdığı bölüm senaryosu absürt olmaktansa daha önce bunu başarmış işleri tekrar etmekten öte geçememiş ancak bu ilk dakikadan finale samimiyetsiz duran bir şey. 80’lerde B movie meselesi tutunca bunun ekmeğini yemek için o türe aitmiş gibi yapan yüzlerce iş çekilmişti. Bu türe ait olmaktan çok o türü sömürmek demekti ve inanın seyirci bunu hissediyor.

Doğu Demirkol ve ekibin geri kalanının yarattığı komedi beklentisi büyük ama bu kadroya keşke yukarıda yazdığım isimlerin kalemi eşlik edebilseymiş. Ya da keşke Onur Ünlü ile masaya oturup onu Leyla ile Mecnun’a (ya da başka bir projeye, Ben de Özledim de hiç fena değildi.) ikna etselermiş.

Yapan ekibin emeğine sağlık ama başka diziye bu kadar benzeyen bir işe kalkışmak onlara, kendi dizisinin taklidini çekmek de TRT’ye yakışmıyor. Komik desem o da değil, bu dizinin seyircisi bundan çok daha iyilerini izledi de oturdu ekran başına… Eğer izlenirse muadili olmadığı için olacaktır ama sanmıyorum.

Galaya katılan konuklardan duyamayacakları eleştiriler olabilir bunlar ama makas değiştirmek için geç değil. Umarım ilerleyen bölümlerde toplar ama bu şekilde devam ederlerse tutunamazlar.

Murat Tolga Şen - [email protected] / sosyal medya: @murattolga