Gündem
19 Tem 2021 09:50 Son Güncelleme: 19 Tem 2021 12:48

TRT'nin oyunculara ödediği para da sır oldu

TRT, yine büyük harcamalarıyla gündeme geldi. 7 bin 967 personeli olan ve bin 786 kişiyi de taşeron olarak çalıştıran kanalın, programlarının yüzde 32’sini özel firmalara yaptırması ve oyunculara verilen ücreti bilmemesi tartışmalara neden oldu.

TRT yine büyük harcamalarıyla gündeme geldi. Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre 7 bin 967 personeli olan ve bin 786 kişiyi de taşeron olarak çalıştıran kanal, programlarının yüzde 32'sini özel firmalara yaptırıyor.

Öte yandan TRT, “Payitaht Abdülhamit, Uyanış Büyük Selçuklu, Hay Sultan Abdulkadir Geylani Hazretleri” gibi yapımlarda oyunculara ne kadar ücret verildiğinin bilinmediğini açıkladı.

TRT tarafından TBMM KİT Komisyonu üyesi milletvekillerine gönderilen yazılı cevapta, “Bu programlar için ilgili firmalara bölüm başı ödeme yapılmaktadır. Oyunculara firma tarafından yapılan ödeme bilgimiz dışındadır” yanıtı verildi. Diziler için firmalara ödenen tutar da “rekabet” gerekçesiyle gizli tutuldu.

FİYAT AVANTAJI BAHANESİ

TRT, “Ödenen bölüm başı ücretin açıklanması durumunda kurum olarak fiyat avantajımızı kaybedeceğimizden dolayı paylaşılmamaktadır” diyerek programlara ödenen tutarı saklı tuttu.

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Ecdad dizisi çektiğini iddia eden TRT hangi oyuncunun bölüm başı ne kadar ücret aldığını bilmiyor. Bu durum kabul edilebilir değildir” dedi.