Gündem
25 Ağu 2017 12:32 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 23:04

TRT'nin çınarı devrildi! Efsane sunucu Mesut Mertcan hayatını kaybetti! (Medyaradar/Özel)

TRT'nin efsane spikeri Mesut Mertcan, uzun yıllardır kaldığı huzurevinde hayatını kaybetti.

Google Haberlere Abone ol
Uzun yıllar TRT ekranlarında haber spikerliği yapan, okuduğu 12 Eylül darbe bildirisi ile akıllara kazınan TRT eski haber spikeri Mesut Mertcan, hayatını kaybetti.

Mertcan'nın cenazesi 26 Ağustos Cumartesi saat 11.00'de Adana'da Akkapı mezarlığında kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek.

30 YIL SONRA TEKRAR TRT'DE

Adana’da huzurevinde yaşayan 71 yaşındaki Mesut Mertcan, Medyaradar'dan Alev Gürsoy Cimin'e verdiği röportajda son kez TRT ekranlarında haber sunmak istediğini açıklamıştı.

Dileği öğrenen TRT 1 Ana Haber sunucusu Erhan Çelik’in arayarak “Koltuğum sizindir” diyerek İstanbul’a davet ettiği Mertcan, TRT’nin misafiri olarak Erhan Çelik ile birlikte 30 yıl önce veda ettiği TRT 1 ekranına geri dönmüştü.Mesut Mertcan kimdir?

15 Eylül 1946 tarihinde Adana'da dünyaya gelen Mesut Mertcan, yine doğduğu şehir olan Adana'da eğitim hayatına adım atmıştır. Eğitim hayatını İstanbul ve Adana'da sürdüren Mertcan, bu eğitimlerini Çukurova Koleji, Levent Koleji ve İstanbul Işık Lisesi'nde tamamlamıştır. Üniversite eğitimine Türkiye'nin köklü eğitim kurumlarından birisi olan Gazi Üniversitesi'nde İngiliz Dili Bölümü ile başlayan Mertcan, bir süre sonra bu eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalmıştır.

Adana İl Radyosu'nda müstahdemlik yapan Mesut Mertcan, arada boşluktan faydalanarak gelen reklamları seslendirmiş ve bir süre sonra bu seslendirmeler Radyo müdürünün ilgisini çekmiştir.

Mertcan'ın bu denli bir yeteneğe sahip olmasına Radyo müdürü kayıtsız kalmamıştır. Genç adamı karşısına alarak öğüt veren müdür, "Konuşman güzel, ses tonun güzel, okul dışından sınavlara gir" önerisinde bulunmuştur. Bu öneriyi dikkate alan Mertcan, büyük bir efor sarfederek 33 dersten sınava girmiş ve 32 dersi kolaylıkla vermiştir. Tek dersten sınava kalması dolayısıyla da TRT'nin o dönemde açmış olduğu sınava katılmaya hak kazanamamıştır.

Sınav şansını elinden kaybeden Mesut Mertcan pes etmemiştir. Spikerliğin, hayallerindeki meslek olduğuna artık oldukça emindir. Defterlerini karıştırırken müstahdemlik yaptığı yıllarda TRT tarafından kendisine verilen "Reklamlarda konuşabilir" belgesini fark etmesi, genç adamın kafasında bir ışık yakmıştır. Bu belgeyi kullanarak TRT'ye mektup yazan Mertcan'ın başvurusu, kurum tarafından kabul görmüştür. Ankara'yı kazanan genç Radyocunun ilk görev yeri ise kadro açığı dolayısıyla Erzurum olmuştur. Buradaki görevinin ardından Ankara'ya çağrılan Mertcan, daha sonrasında Haber Merkezi'ne atanmıştır.

Mesut Mertcan, 12 Eylül 1980 askeri darbesinde MGK bildirisini okumasıyla tanınmaktadır.

MEDYARADAR/ÖZEL