Medya Günlüğü
04 Kas 2019 14:19 Son Güncelleme: 04 Kas 2019 14:38

TRT'de bomba gelişme! Hangi üst düzey isim görevden alındı?

TRT Müzik kanalının koordinatörü Süleyman Bektaş görevinden azledildi. Bektaş'ın azledildiğini Yeniçağ'ın usta yazarı Burhan Ayeri bugünkü köşesinden duyurdu ve sordu: Cumhuriyetin hakkını verdiği için mi?

Google Haberlere Abone ol

TRT Müzik kanalının uzun süredir koordinatörlüğünü yürüten Süleyman Bektaş görevinden alındı. Süleyman Bektaş'ın sadece Gazi Mustafa Kemal'in sevdiği şarkılardan oluşan bir Cumhuriyet Bayramı programı hazırlamasının ardından görevinden azledilmesini eleştiren Yeniçağ'ın usta yazarı Burhan Ayeri TRT yönetiminden açıklama beklediğini yazdı.

İşte Ayeri'nin bugünkü "TRT Müzik Koordinatörü görevinden alındı" başlıklı yazısından o bölüm:

Bir okurum 30 Ekim tarihli "TRT Müzik'ten Diyanet'e ders" başlıklı yazımı eleştiriyor. Aslında iyi niyetli yazılmış bir mesaj; "Müslüman dünyadan tek bir insanın kendisini halife sanan kişilerin peşinden gideceğini sanmıyorum" diyor.

Şunu sormak istiyorum "Peki, Bağdadi gibilerin liderliğini yaptığı oluşumlara ne diyecek?" Türkiye'de birkaç marjinal dışında böylesi akımlara itibar etmez demek, gaflettir.

Buna ne diyeceksiniz?

Sözünü ettiğim yazımı eleştiren şahsa bir de haber vermek istiyorum. Bahse konu köşemde, teşekkür ettiğim TRT Müzik kanalının koordinatörü Süleyman Bektaş. Onu tebrik ettiğim gün görevden alındı. Peki neden? Bir gün sabredilemez miydi? Cumhuriyetin hakkını verdiği için mi? Yoksa onun yüzünden önemli tarihî günlerimizde hutbelerde Atatürk'ün adının geçirilmemesini engellediğimiz için mi?

Önümüz 10 Kasım

Girişte sözünü ettiğim zatı muhterem bu azli nasıl değerlendiriyor, merak ediyorum. Süleyman Bektaş sadece Gazi Mustafa Kemal'in sevdiği şarkılardan oluşan bir Cumhuriyet Bayramı programı hazırlamıştı. Peki 10 Kasım'da ne yapılacak? Sansür mü uygulanacak, yoksa canlı yayından vaz mı geçilecek?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Büyük Önder'i görmezden gelmesinden hiç söz etmemeye devam mı edilecek.

Açıklamalılar

İçimi acıtan, benim yazımla görevden almanın aynı güne denk getirilmesi idi. Birilerinin hâlâ "Türkiye'de hilafet tehlikesi yok" demelerine şüpheyle bakmalıyız. Kendilerini TRT'den sorumlu sananlar da mutlaka açıklama yapmak zorundadır.

Bektaş'ın azledilmesinde bilmediğimiz başka nedenler varsa derhal kamuoyuyla paylaşılmalıdır...