Gündem
12 Mar 2015 09:25 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:07

TRT muhabiri Clinton'a sordu ABD'de ortalık karıştı!

Hillary Clinton’ın ‘e-posta krizi’ hakkında ilk kez konuştuğu basın toplantısına ilk soruyu soran TRT damga vurdu.

ABD'de 2016 başkanlık seçimlerinde Başkan adayı olmaya hazırlanan Hillary Clinton'ın Dışişleri Bakanlığı döneminde şahsi e-posta adresini kullandığının ortaya çıkmasıyla başlayan tartışmada, TRT'nin Birleşmiş Milletler muhabiri Kahraman Halisçelik bir anda tartışmaların merkezine yerleşti.
KİŞİSEL MAİLİNİ BAKANLIK YAZIŞMALARI İÇİN KULLANMIŞ
Clinton'ın, dışişleri bakanı olarak görev yaptığı dönemde bakanlığın resmi e-posta adresi yerine kişisel hesabını kullandığı ortaya çıkmıştı. Clinton, salı günü "Kolaylık olması ve iki ayrı adres için iki telefon taşımak istemediğimden tüm yazışmalarımı özel e-posta adresimden yaptım" dedi.
Clinton salı günü BM'de düzenlediği basın toplantısında kişisel e-posta hesabını Dışişleri Bakanlığı'nın izniyle kullandığını, kişisel mesajları temizledikten sonra işle ilgili tüm mesajları bakanlığa teslim ettiğini söyledi.
Clinton 60 bin kadar e-postanın yarısının özel hayatıyla ilgili olduğunu, bu nedenle silindiğini açıkladı. Amerikan basınında silinen mesajların içeriği ve Clinton'un bunları hangi yetkiyle sildiğine dair tartışma sürüyor.
Clinton'ın sildiği mesajlar arasında kızının düğün planları, annesinin cenazesi ve kendisinin yoga pozları gibi detaylar olduğunu söylemesi ise "kadın aday" olduğunu hatırlatma çabası olarak yorumlandı.
TRT MUHABİRİ HALİSÇELİK SORDU
Basın toplantısında Clinton'a gelen ilk sorunun "Erkek olsaydınız e-postalarınızla ilgili bu kadar olay yaratılır mıydı" olması da bunun kanıtı olarak gösterildi.
Clinton TRT muhabiri Kahraman Halisçelik'in sorduğu bu soruya gülümseyerek, "Bunu yanıtlamayı başkalarına bırakacağım" yanıtını verirken sosyal medyada siyasetçinin TRT'yi özellikle seçtiği iddiaları dolaşmaya başladı.
TRT ÖZELLİKLE Mİ SEÇİLDİ
Wall Street Journal muhabiri Byron Tau, Twitter'da Clinton'ın muhabir seçmeyi sözcüsü Nick Merrill'e bıraktığını, onun da TRT'ye söz verdiğini hatırlatarak "Yani (kanal) özellikle seçildi" yorumunu yaptı. Muhafazakar Fox televizyonu yorumcusu Todd Starnes da "Hillary yalnızca kadın muhabirlerden ya da Türk kökenli erkek muhabirlerden soru alıyor"yorumunu yaptı.
New York Times'ın Washington muhabirlerinden Josh Barro ise "LOL (yüksek sesle kahkaha)! Hillary'nin sözcüsü tüm bunların cinsiyetçilik olup olmadığını soran Türk muhabire söz verdi" diye yazdı.
Yüzlerce kişi konu hakkında yorum yaparken "#TurkishTV" (Türk televizyonu) etiketi bir anda Twitter'da en çok konuşulan konular arasına girdi.
Birkaç saat içinde CNN'den Washington Post'a kadar birçok yayın organının internet sitesinde Clinton'un basın toplantısını bir Türk muhabirin açmasından bahsediliyordu.
SORUYU PROTOKOL GEREĞİ SORDU
Ancak bu makaleler yayımlandığında işin aslı da ortaya çıkmıştı. Birleşmiş Milletler'de protokol gereği basın toplantılarında ilk soruyu daima BM Muhabirleri Derneği'nin (UNCA) başkanı soruyor. UNCA Başkanı İtalyan gazeteci Giampaolo Pioli, salı günü yurtdışında olduğu için Clinton'ın basın toplantısında ilk soru hakkı UNCA Başkan Yardımcısı Kahraman Halisçelik'e verildi. Amerikan basınına konuşan Pioli bu uygulamanın protokol gereği olduğunu doğruladı.
Ancak bu kez de Clinton ile ilgili 'cinsiyetçilik' tartışması başladı. Muhafazakar basın, Clinton'a yönelik her eleştirinin, ilgisi olmasa bile 'cinsiyetçi' olarak nitelendirildiğini belirtirken "Kimse cinsiyetçi olmakla suçlanmadan Clinton'ı eleştiremeyecek mi" sorusunu yöneltti.