TRT 2020 model Kaynanalar'ı ekrana sürdü!

Tutunamayanlar gibi bir Leyla & Mecnun replikası ile “mahalle komedisi” tutturmayı deneyen ama baltayı taşa vuran TRT bu kez aynı hataya düşmemiş gibi görünüyor.

Geçtiğimiz Pazar akşamı, TRT’nin yeni ve son zamanlarda izlediğim en eğlenceli oyuncu kadrosuna sahip olan Tövbeler Olsun dizisi yayınlandı, izledim. Genelde izlediğim dizilerin ilk bölüm eleştirilerini ertesi gün yazarım, yayınlanır ancak bu kez bir gün bekledim, fikirlerim demlensin istedim.

Çünkü diziyi beğendim!

Tutunamayanlar gibi bir Leyla & Mecnun replikası ile “mahalle komedisi” tutturmayı deneyen ama baltayı taşa vuran TRT bu kez aynı hataya düşmemiş gibi görünüyor. Bu arada, Leyla & Mecnun TRT komedileri için referans olmayı sürdürüyor. Dizinin müzikleri kimi anlarda fena halde benziyor.

Erkan Can ve Güven Kıraç’ın “yılların oyuncusuyum ben, cepten oynar geçerim” demeden daha ilk bölümden role girmeleri şaşırtıcı. Bu ikilinin çevresinde konumlanan, hikayeyi genişleten diğer karakterler de en az onlar kadar kendini izletmeyi başarıyor. İpek Tuzcuoğlu örneğinde olduğu gibi…

Tövbeler Olsun bu yaz başlayan diğer dizilerin aksine daha geniş bir yaş aralığına hitap ediyor. TRT’nin hedeflemesine uygun olarak genç, orta yaş seyirci bu diziye takılıp kalacaktır diye düşünüyorum. Dizinin benim hoşuma giden, neredeyse Kaynanalar’ı hatırlatan “eski usul” bir aroması var. Güven Kıraç ve İpek Tuzcuoğlu’ndan 2020 model bir Nöri Kantar Ailesi yaratmak mümkün ve bu model hala çok eğlenceli.

Yeniden Erkan Can ve Güven Kıraç oyunculuğuna döneceğim. İkisi bir arada harikalar ama o kadar rahat oynuyorlar ki tek başlarına oldukları anlarda, mesela Namzet’in (Güven Kıraç) otel odasındaki banyoda dişlerini fırçaladığı sahnede kıkırdayarak gülmeye başlıyorsunuz. İlk bölümde böyle pek çok an mevcut. Böyle bir oyunculukla seyircinin kolayca ısınması, sonrasında gelen sahneleri de keyifle izlemesi demek.

Yetişkin kadroyu bu kadar övdükten sonra gençlerden bahsetmek gerek. Yaz dizilerinin muhteşem bedenli, kusursuz (yapılmış) suratlı Instagram ünlülerini bu dizide görmediğim için mutluyum. Gençlerin hepsi de, içimizde yaşayan, sokağa çıkınca bir şekilde karşımıza çıkacak yüzler… Bu da izlediğim şeyin içine girmemi kolaylaştırıyor.

Tövbeler Olsun’un reytingi AB’de fena değil ama Total’de sürünüyor. Bunu dizinin PR’nın düzgün yapılmamasına bağlıyorum. Evet, Bilboardlara falan çıktılar, TRT bu işin tanıtımına para harcamış gibi görünüyor ama asıl kendini göstereceği yerde, sosyal medyada zayıf kaldı.

Son paragrafta; Tövbeler Olsun temiz, şık bir iş. Hikayesi keyifli ve genişlemeye müsait, cast çok iyi, hepsinin adını yazamadım ama seyircinin yüzünü sevdiği, alıştığı oyuncular uyum içinde… İlk bölümler öyle olur ama görüntü ve sanat yönetmenliği de başarılı. Ses çalışmasını da beğendim, dizilerimizde bu büyük sıkıntı çünkü, bazen kimin ne konuştuğunu anlamak mümkün olmuyor ama bu güzel dizinin büyük bir sorunu var.

Nedir o sorun? O sorun tüm dizilerimizin başındaki en büyük bela olan ve bir türlü çare bulunamayan süre meselesi… Tövbeler Olsun’un ilk bölümü tam 143 dakika! Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin bölümlerinden birinin extended (genişletilmiş) versiyonları kadar yani ve bu uzun süre izleme deneyimini meşe ormanına girmiş kaçak oduncular gibi baltalıyor! Bu hikayenin bir bölümde kaldırabileceği maksimum süre 60-80 dakika, fazlası fazla, bıktırıyor.

TRT, bu işin arkasında durursa Tövbeler Olsun’un mayası tutar ve alışkanlık yaratarak kış aylarında da izlenen sevimli bir diziye dönüşebilir. Dizi ekibi elinden geleni yapmış, gerisi seyircide…