Ekonomi
15 Haz 2022 10:44 Son Güncelleme: 15 Haz 2022 10:53

TOGG'un deneme üretimi başlıyor! Fiyatı ne kadar olacak?

Türkiye'nin yerli otomobili TOGG'da sona yaklaşıldı. Araç çok sayıda aşamadan geçti. Her parçası onlarca kez test edildi. TOGG Üst Yöneticisi Mehmet Gürcan Karakaş, merak edilen soruları yanıtladı. Deneme üretiminin yakında başlayacağına işaret eden Mehmet Karakaş fiyat konusuna ilişkin konuştu; TOGG tesisinin yanında yapımı planlanan batarya fabrikası hakkında da bilgi verdi.

Yerli otomobil TOGG'un deneme üretiminin başlamasına sayılı günler kaldı. Çok sayıda aşamadan geçti. Her parçası onlarca kez test edildi. 

"EKİM SONU, KASIM BAŞINDA SERİ ÜRETİME HAZIRIZ"

TOGG Üst Yöneticisi Mehmet Gürcan Karakaş, Türkiye'nin yerli otomobiliyle ilgili merak edilen soruları TRT Haber'e yanıtladı.

Deneme üretiminin yakında başlayacağına işaret eden Mehmet Gürcan Karakaş, şunları söyledi: "Temmuzun sonunda ağustosun başında deneme üretimlerimiz başlıyor. Bu şu anlama geliyor; biz hatlarımızla ilk defa üretim yapacağımız için araçlarımızı nasıl üreteceğimizi tırnak içerisinde öğreniyoruz. Ekim sonu, kasım başında seri üretime hazırız. Ama bu seri üretimi yapıp pazara, trafiğe çıkacağımız anlamına gelmez. Çünkü orada ürettiğimiz araçlarımızı alarak biz Avrupa'daki sertifikasyon merkezlerinde yapılaması gereken testleri tamamlayacağız ve o testlerin de tamamlanması bazen 3 ay sürer bazen 5 ay sürer."

FİYATI PAZAR BELİRLEYECEK

Fiyatı pazarın belirleyeceğini söyleyen Karakaş, "Zamanı geldiği zaman biz de kendimizi pazarda konumlandıracağız. Bizim söylemimiz ve iddiamız şu; biz kimlerden pazar payı alacağımızı biliyoruz. Biz, pazarda aracımızı hangi segmentte konumlandıracağımızı biliyoruz ve onların içerisinde rekabetçi olacağız diyoruz" diye konuştu.

"KENDİ BATARYAMIZI KENDİMİZ ÜRETİYOR OLACAĞIZ"

Mehmet Gürcan Karakaş, TOGG tesisinin yanında yapımı planlanan batarya fabrikası hakkında da bilgi verdi:

"Seri üretime başladığımız andan itibaren biz kendi bataryamızı kendimiz üretiyor olacağız. Diğeri sadece kapasitenin artırımıyla ilgili ve oradan artık hücrenin yönetilmesine yönelik bir yatırım olacak."

Yılın son çeyreğinde, fabrikanın seri üretime hazır hale gelmesi bekleniyor. TOGG'un gelecek yıl mart ayında trafiğe çıkması hedefleniyor.