Ekonomi
31 Eki 2022 09:29 Son Güncelleme: 31 Eki 2022 10:19

TOGG çıkmadan tasarruf tedbirinden nasibini aldı

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu tarafından üretilecek olan ve ilk seri üretim aracının banttan inme töreni cumartesi günü gerçekleştirildi. İlk tanıtımından bu yana birçok değişime uğrayan TOGG bu sefer 'ekonomik kriz' darbesine uğradı. Aracın maliyetinin düşürülmesi amacıyla daha önce olacağı söylenen birçok özellik iptal edildi.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu tarafından üretilecek olan ve ilk seri üretim aracının banttan inme töreni cumartesi günü gerçekleştirildi. İlk tanıtımından bu yana birçok değişime uğrayan TOGG bu sefer 'ekonomik kriz' darbesine uğradı. Aracın maliyetinin düşürülmesi amacıyla daha önce olacağı söylenen birçok özellik iptal edildi. Araca konulacağı açıklanan ayna yerine kamera sistemi, gizli kapı kolları ve fütüristik direksiyon gibi karakteristik özellikler olmayacak.

STANDART DONANIMA GEÇTİ

Cumhuriyet' gazetesinde yer alan habere göre TOGG'un öne çıkarılan özellikleri üç yılda iptal edildi. Bunlardan en önemlisi araca ayna yerine kamera sistemi konulmasıydı. Geçtiğimiz gün gösterilen otomobilde ise bunun yerini standart aynaların aldığı görüldü. Prototipte bulunan gizli kapı kolları da yine kaldırılan diğer karakteristik özellikti. İlk tanıtılan TOGG’da bulunan fütüristik direksiyon da yerini daha basit bir tasarıma bıraktı.

Açıklamalara göre yüzlerce yerli tedarikçinin yer aldığı aktarılan TOGG’un ürün aldığı sanayicinin maliyeti ise bir yılda katlanarak arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan eylül ayı Üretici Fiyat Endeksi verilerine göre ana sanayi gruplarının yıllık değişimleri, ara malda yüzde 129.59, dayanıklı tüketim malında yüzde 100.36, dayanıksız tüketim malında yüzde 130.54, enerjide yüzde 347.35 ve sermaye malında yüzde 97.29 artış olarak gerçekleşti.

EN YAKIN RAKİBİ KAÇ LİRA?

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş da aracın fiyatlarının herkesin ulaşabileceği bir seviyede olacağını söylemişti. Karakaş, “Fiyatlar belli değil, günümüz dünyasında hiçbir profesyonel şirket 5-6 ay sonrası için fiyat açıklamaz. Birinci çeyreğin sonunda trafiğe çıkacağımız için ona göre planlıyoruz” şeklinde yanıt verdi. TOGG’un en yakın rakibi gibi enflasyon baskısı ile satışa çıkacağı günden itibaren maliyetlerle birlikte fiyatının artması bekleniyor.

TOGG'un bazı rakiplerinin fiyatları şöyle:

Hyundai Kona Elektrik - 836 binTL
TOGG C-SUV -  Belirsiz
Seres 3 - 920 binTL
Skywell ET-5 Premium Line - 1 milyon 299 bin TL
Kia Nira EV -1 milyon 415 bin TL
Volvo XC40 Recharge - 1 milyon 636 bin 639 TL
Subaru Solterra-1 milyon 652 bin 583 TL
Mercedes Benz EQA - 1 milyon 841 bin 500 TL
Hyundai Ioniq 5 - 1 milyon 970 bin TL