Ekonomi
27 Mar 2023 23:44 Son Güncelleme: 27 Mar 2023 23:50

TMSF’den Türkbank açıklaması! Hisse iddialarına yanıt

TMSF, Türkbank’ta altın hisseye sahip herhangi bir mirasçı olmadığını, mirasçıların elindeki hisselerin ise 1949 yılında satın alındığını açıkladı.

Türk Ticaret Bankası’nda (Türkbank) yaşanan ‘altın hisse' iddiasına Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) karşı açıklama geldi.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı Faik Tunay, Türkbank'ı 1913 yılında dedesi Hacı Adem İbrahim Beyzade'nin kurduğunu ve ailenin elinde ‘altın hisse' olduğunu iddia etmişti. Tunay, kurucu ana sözleşmenin kaybolduğu yönünde kendilerine açıklamalar yapıldığını da ifade ederken, ana sözleşmenin ve altın hissenin tespiti için dava açacaklarını söylemişti.

Tunay'ın iddialarına yanıt veren TMSF yönetimi, Türkbank'ta mirasçı kalmadığını, altın hisse de bulunmadığını açıkladı. Bu açıklamalara yanıt veren Tunay, “Banka 1949 yılında değil 1913'te kuruldu. Ana kuruluş sözleşmesine bakın, orada bizim altın hissemizi göreceksiniz” dedi.

TMSF’DEN AÇIKLAMA

TMSF tarafından yapılan açıklamada, Türkbank hisselerinin yüzde 98.50'sinin TMSF'ye, kalan hisselerin ise Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Vakıflar Bankası, Akbank ve bazı şahıslara ait olduğu belirtildi. Türkbank'ta ‘altın hisse' veya ‘imtiyazlı kurucu hisse' olmadığı ifade edilen açıklamada, “Ana sözleşmesinde böyle bir düzenleme olmadığı için de satış için herhangi bir kimseden izin alınması gerekmemektedir” denildi.

TMSF yönetimi, 15 Mart 1949 tarihli genel kurul toplantısında alınan kararla, bankanın kurucu ortaklarına ait 1100 adet hissenin bedelleri ödenerek satın alındığını, bunun Ticari Sicil Gazetesi kayıtlarında da bulunduğunu ifade ederek, iddiaları şöyle yanıtladı:

Ne zaman Türk Ticaret Bankası'nın satışı gündeme gelse, mirasçılık iddiasıyla kimi insanlar ortaya çıkmaktadır. Fakat bankanın TMSF'ye devredildiğinden bugüne kadar geçen 25 yılda iddialarını ispat edememişlerdir.

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Faik Tunay'ın ortaklık iddiasına benzer şekilde bir vatandaşın 2018 yılında Sakarya 2. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açtığı dava –esasa girilmeden- reddedilmiştir. Sayın Faik Tunay'ın mirasçılık iddiasıyla ilgili olarak bugüne kadar ne TMSF'ye ne de Türk Ticaret Bankası'na bir müraacatı olmuştur.

Şirket ana sözleşmesinin kayıp olması mümkün değildir; bu ve benzeri bilgilerin yayımlandığı Ticari Sicil Gazetesi kayıtları ilgili herkese açıktır. Son ilan 2883/4190 sicil numarasıyla 15.04.2009 tarihinde yayımlanmıştır.

Sermaye artırımlarına katılmadığı için bankadaki payı yüzde 5.65'e düşen Munzam Vakıf'ın hisseleri de 2013 yılında TMSF tarafından satın alınmıştır. Böylece bankanın ödenmiş sermayesinin yüzde 98,50'sinin sahibi TMSF olmuştur. Kurumumuzun 20 yılı bulan yoğun çalışmaları neticesinde banka tasfiyeden çıkarılmış, yeniden lisans almaya hak kazanmış ve şeffaf ihaleyle Türkiye ekonomisine kazandırılmıştır.”