Ekonomi
26 Eki 2021 19:39 Son Güncelleme: 26 Eki 2021 19:42

TMSF, Aynes Gıda ihalesini teklifi yeterli görmediği için onaylamadı

TMSF, Aynes Gıda'nın satışı için 667 milyon lira olan muhammen bedelin çok altında gelen teklifi yeterli görmedi. Kurul, ihaleyi onaylamadı.

Aynes Gıda, iflas erteleme sürecindeyken FETÖ kapsamında yapılan soruşturma nedeniyle TMSF kayyımlığına devredilmişti.

 Aynes Gıda’nın satışı için ihale düzenlendi. 4 yatırımcı tarafından şartname alındı ancak sadece biri teklif verdi. Kapalı zarf ve açık arttırma aşamasındaki 300 milyon liralık teklif 350 milyon +  KDV'ye yükseltilmişti.

 TMSF'DEN İHALEYE RED

 TMSF Fon Kurulu'nun raporuna göre muhammen bedel 667 milyon liraydı. Fakat teklif bu rakamın çok altında olduğu için kurul, ihaleyi onaylamadı.

 NEVZAT SERİN DAVASINDA DA YENİ GELİŞME

 FETÖ terör örgütüne yönelik, nitelikli dolandırıcılık gibi suçlardan dolayı çok sayıda davası süren Nevzat Serin ilgili de gelişme yaşandı.

 Aynes Gıda'nın yüzde 37 hissedarı görünmesine rağmen yüzde 100 hissedarı gibi davranarak basına yalan beyanatlarda bulunan,  ihaleyi yapan kamu görevlerini ve ailelerini tehdit eden Nevzat Serin hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

 TMSF Hukuk Dairesi avukatlarının suç duyurusu dilekçesinde Serin'in ihaleye fesat karıştırmak, tehdit, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret, iftira ve suç uydurma suçlarının işlendiği vurgulandı. Hakkında soruşturma açılarak cezalandırılması talep edildi.

 Serin hakkında Aynes Gıda'da makyajlanmış bilançolarda şirketi olduğundan daha iyi göstererek yüklü miktarda kredi kullanması sebebiyle SPK tarafından suç duyurusunda bulunulmuştu.