Gündem
26 Haz 2019 13:26 Son Güncelleme: 26 Haz 2019 13:30

THY ortak olduğu Opet'i bıraktı Demirören'in Total'inden yakıt alacak

Ekonomi dünyasında THY uçaklarının yakıtıyla ilgili alınan karar konuşuluyor. THY yüzde 50'sine ortak olduğu akaryakıt şirketi yerine Hürriyet'in sahibi Demirören ailesinin şirketinden yakıt alacak.

Airporthaber Genel Yayın Koordinatörü Ali Kıdık, Türk Hava Yolları’nın yüzde 50 ortaklığının bulunduğu OPET ile anlaşmasını sonlandırdığını duyurdu. OPET’in hisselerinin yüzde 50’si Koç Holding’e ait.

Kıdık’ın aktardığına göre hava yolları yeni anlaşmasını Demirören Grubu’na ait olan TOTAL,  Azerbaycanlı enerji şirketi SOCAR, Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun ortak şirketi İGA ile beraber ortak kurulacak şirketle anlaşacağını ifade etti.

Kıdık’ın aktardığına göre THY’nin söz konusu oluşumlarla beraber kuracağı yeni şirkette ortaklık payının yüzde 25 olacak.

Kıdık’ın mesajı şöyle:

“THY, İGA’da OPET ile anlaşmasını sonlandırıyor. Yüzde 50 ortaklıktaki OPET yerine TOTAL, SOCAR, İGA VE THY ortaklığındaki yeni şirkette yüzde 25’er hisse alındı. E şimdi kim karlı bu işten. Yüzde 50’den yüzde 25’e”

2010 yılında THY, Sabiha Gökçen Havalimanı hariç diğer tüm havalimanlarında akaryakıt ikmal hizmeti almak için THY-OPET Havacılık Yakıtları şirketi ile anlaşmıştı.