Gündem
24 Ağu 2018 15:01 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:49

The Guardian'dan çakma uzmanla inşaat haberi! 'Karalama kampanyasına devam'

İngiltere'nin en önemli gazetelerinden The Guardian, Türkiye ile ilgili skandal sayılabilecek bir habere imza attı.

İngiltere'de yayın yapan Guardian gazetesi, Türk Lirası'ndaki değer kaybının inşaat sektörüne etkisine dair kapsamlı bir haber yapmaya çalıştı. 

Haberde Türk inşaat sektörünün büyük bir çıkmaza girdiğine vurgu yapılırken, uzman yorumu olarak farklı inşaat şirketlerinde üst düzey görevler almış Kajin Bulut isimli bir kişinin görüşlerine yer verildi. 

Ancak haberde adı geçen ve üst düzey inşaat firmalarında görev aldığı iddia edilen Bulut'un bugüne kadar hiçbir büyük firmada çalışmadığı ortaya çıktı. 

Kişisel hesaplarında Metal Yapı'da görev aldığına dair bilgiler bulunan Kajin Bulut'u, şirket içersinde çok fazla tanıyan bir isim de bulunamadı. Sözde uzmanın daha çok turizm ağırlıklı çalışmalar yürüttüğü öğrenildi.

Guardian'ın önemle üzerinde durduğu bir konuda sektöre bu kadar yabancı bir kişiyi konuşturması ise bir kez daha 'Türkiye'ye karalama kampanyası mı yapılıyor?' iddialarını gündeme getirdi. 

Haber, The Guardian'da yayınlanmasının ardından sabah saatlerinde BBC Türkçe ekibi tarafından çevirisi yapılarak Türkiye'deki okurlara sunuldu.