Gündem
13 Haz 2011 19:45 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 12:27

THE ECONOMIST'TEN SEÇİM SONU ANALİZİ! ERDOĞAN HAT-TRICK YAPTI!

İngiliz The Economist dergisi genel seçimler sonrası bir analiz yayınladı..

Genel seçim öncesinde ’CHP’ye oy verin’ çağrısı yapan İngiliz The Economist dergisi seçim sonrası bir analiz yayınladı.

Derginin Türkiye temsilcisi Amberin Zaman’ın kaleme aldığı analizde Erdoğan’ın hat-trick yaptığı başlığı kullanıldı.

The Economist’in internet sitesinde yayınlanan analizde, ’Adalet ve Kalkınma (AK) partisi dünkü parlamento seçimlerinde yaklaşık% 50 destek ve 550 üyeli mecliste 326 sandalye kazanarak, art arda üçüncü seçim zaferine ulaştı. Ünlü ve karizmatik lider üç defa üst üste oyunu arttırıp hat-tric yaparak bir ilke imza attı’ denildi.

ANADOLU’DA SÜNNİ MÜSLÜMAN SINIFIN YÜKSELİŞİ

Dokuz yıllık Ak Parti döneminde güçlü ekonomik büyüme sürecine işaret edilen analizde, Anadolu’nun Sünni Müslüman sınıfının yükselişine işaret edildi.

Başbakan Erdoğan’ın balkon konuşmasına işaret edilen analizde Erdoğan’ın insanların yaşam tarzlarına müdahale edilmeyeceği sözlerinin altı çizildi. Başbakan’ın Fransa Başkanlık Sistemi’ne benzeyen bir yönetim modeli arzuladığını kaydeden dergi, Ak Parti’nin ultra milliyetçi bir politika izleyerek anti-Kürt bir söylem benimseyerek MHP’yi baraj altına almayı hedeflediğini yazdı.

ESKİ MUHAFAZAKAR CHP KALINTILARI

CHP’nin aldığı oy oranının Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığını devam ettirmesi için yeterli olup olmadığının belirsizliğinin koruduğunu belirten The Economist, partinin yeniden şekillenme çabasında bulunacağı görüşünde ve CHP’deki eski muhafazakar kalıntıların Kılıçdaroğlu’nu görevden almak için fırsat kollayacağını belirtti.

BAĞIMSIZLAR ÖCALAN’IN ELİNİ GÜÇLENDİRDİ

BDP’nin desteklediği bağımsızların rekor kırarak 36 aday çıkardığını da kaydeden dergi Öcalan’ın elinin güçlendiğini vurguladı.

Türkiye’nin yüksek cari açık oranına işaret eden dergi Suriye ile ilişkilerde Erdoğan ve ’kurnaz’ Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun süreci iyi yönettiğini belirtiyor.